Założyli niechlujną stronę. Chcieli wyłudzić numery kart kredytowych

Przestępcy grasujący w sieci przyjmują różną taktykę. Jedni stawiają na nowoczesne programy, które mają zapewnić dostęp do poufnych informacji, natomiast inni usiłują osiągnąć swój cel w dużo prostszy sposób.
Właśnie z tym drugim przypadkiem miały do czynienia osoby, które, aby odebrać rzekomą nagrodę, musiały się zarejestrować na odpowiednio przygotowanej stronie internetowej. Warto zaznaczyć, że naciągacze nie pokusili się nawet o jej porządne przygotowanie - roiło się na niej między innymi od błędów ortograficznych.

Założyli niechlujną stronę. Chcieli wyłudzić numery kart kredytowych

22.01.2009 | aktual.: 23.01.2009 11:02

W historii polskich cyberataków zaledwie kilka było dobrze przygotowanych. Warta wspomnienia jest choćby próba zdobycia numerów PIN klientów banku WBK. Posiadacze rachunku otrzymywali mail z prośbą o weryfikację swojego hasła. W tym celu byli kierowani na idealnie spreparowaną stronę, przypominającą serwis banku. Podobno wielu jego klientów dało się nabrać.

Są jednak i tacy cyberprzestępcy, którzy liczą na całkowitą bezmyślność internautów. Serwis internetowy TVN 24 opisuje właśnie taki przypadek. Autorzy strony jestesznami.com rozsyłali maile z informacją o rzekomej wygranej pieniężnej. W celu odbioru nagrody wystarczyło się zarejestrować na powyższej stronie. W formularzu zgłoszeniowym znalazła się jednak prośba o podanie szczegółowych informacji o karcie kredytowej np. numeru CVV, który jest używany przy transakcjach internetowych.

Podanie takich danych naciągacze tłumaczyli następująco: "jest to niezbędne do wykonania przelewu na twoje konto". Warto przy tym dodać, że nie pokusili się oni nawet o porządne przygotowanie strony - roiło się na niej od błędów ortograficznych.

Kradzież poufnych danych w Internecie nie jest domeną Polski. Niedawno pisaliśmy jak to Heartland Payment System, jedna z większych amerykańskich firm zajmujących się obsługą internetowych transakcji, została okradziona przez cyberprzestępców z danych dziesiątek milionów użytkowników kart kredytowych.

Źródło artykułu:idg.pl
internetbezpieczeństwoprzestępca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)