Zakopane. Trwają poszukiwania szczątków ofiar Gestapo. IPN: "Ten teren skrywa mroczną przeszłość"

Instytut Pamięci Narodowej zakończył pierwszy etap badań archeologicznych, które miały pomóc odnaleźć szczątki ofiar niemieckiego totalitaryzmu. Na razie nie natrafiono na żadne ślady, ale IPN podkreśla, że badania będą jeszcze kontynuowane. 

Główna siedziba Gestapo w Berlinie
Główna siedziba Gestapo w Berlinie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Jak podaje PAP, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN wyjaśnił, że Instytut Pamięci Narodowej - Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi misję państwa polskiego, polegającą na poszukiwaniach miejsc, gdzie grzebane były ofiary różnych totalitaryzmów w kraju i poza granicami.

- Robimy to tak, aby ich odnaleźć, tak, aby ich zidentyfikować. Kwestią czasu było, że będziemy kiedyś także w Zakopanem. Uznaliśmy, że znając historię tego miejsca, nas po prostu tutaj w Zakopanem nie może nie być - wyjaśnił prof. Szwagrzyk. 

W Zakopanem, od października 1939 r. do stycznia 1945 r. komisariat Gestapo mieścił się w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskiego 7. Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN zaznaczył, że to jest miejsce szczególne dla Zakopanego i całego Podhala, a przez cele zakopiańskiej placówki gestapo mogło przejść nawet około 2 tys. osób, podaje PAP. 

Pro. Szewczyk podkreślił jednocześnie, że jak do tej pory archeologowie nie natrafili na żadne ludzkie szczątki, ale badania mają zostać wznowione na wiosnę przyszłego roku. "Ten teren, ze swoją mroczną przeszłością, nie został jeszcze zbadany; musimy dokończyć prace", podkreśla prof. Szwagrzyk.

- Duża część z nich później została zamordowana, albo też trafiła do obozów koncentracyjnych, do więzień. Istnieją przesłanki mówiące o tym, że przynajmniej kilka ofiar mogło być tutaj [w okolicy Hotelu Palace] zagrzebanych - dodaje Golik. 

Jak podaje PAP, wśród więźniów Palace byli m.in. Franciszek Gajowniczek, za którego życie w Auschwitz oddał św. Maksymilian Kolbe oraz Kurierzy Tatrzańscy - Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak. Władze miasta, Muzeum Tatrzańskiego oraz marszałka Województwa Małopolskiego zdecydowały się przekształcić dawną siedzibę Gestapo w muzeum poświęcone m.in. okupacyjnej historii Podhala.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościarcheologiazakopane
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)