Zainstalowano nowe liczniki energii - pozwalają na zdalny odczyt

Zainstalowano nowe liczniki energii - pozwalają na zdalny odczyt
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.04.2013 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wymieniono wszystkie
liczniki energii elektrycznej na liczniki zdalnego odczytu - poinformował w środę podczas
konferencji prasowej prezydent miasta Janusz Pęcherz.

W całym mieście spółka Energa-Operator wymieniła 5. tys. liczników na liczniki zdalnego odczytu i zmodernizowała blisko 300 stacji energetycznych średniego i wysokiego napięcia oraz przyłącza. Koszt całej operacji wyniósł około 22 mln zł.

"_ Instalacja liczników zdalnego odczytu w Kaliszu jest oczywiście powodem do dumy, szczególnie, że Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce w całości objętym inteligentnym opomiarowaniem. Przede wszystkim instalacja ta jest jednak wypełnieniem obowiązku. Kwestie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną pozostają w gestii samorządu gminnego _" - powiedział Pęcherz.

Inteligentne oprogramowanie jest projektem modernizacyjnym spółki Energa-Operator. "_ Wprowadzenie inteligentnego opomiarowania jest najważniejszym projektem modernizacyjnym dla naszej spółki, a także największym i najbardziej zaawansowanym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Pracujemy nad tym, by Kaliszanie już wkrótce odczuli korzyści płynące z instalacji. Naszym celem jest m.in. poprawa niezawodności dostaw energii oraz realizowanie naszych zadań w sposób wygodny dla mieszkańców _" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Energa-Operator Rafał Czyżewski.

Jak zapowiedział, już niebawem mieszkańcy będą mogli obserwować swoje zużycie energii w internecie oraz korzystać z nowych usług i taryf. Dotychczas nowe liczniki wykorzystywane są do zdalnego odczytu zużycia energii i fakturowania. Dzięki inteligentnemu opomiarowaniu mieszkańcy Kalisza w nieodległej przyszłości będą mogli prześledzić na stronie internetowej, ile energii zużywają i lepiej nią gospodarować. "_ Dzięki objęciu całego miasta inteligentnym opomiarowaniem łatwiejsze i szybsze będzie również wykrywanie i usuwanie awarii _" - powiedział Czyżewski.

Wraz z zakończeniem wymiany liczników spółka Energa-Operator rozpoczęła w Kaliszu roczne testy konsumenckie, których celem jest poznanie, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z energii elektrycznej oraz sprawdzenie - czy będą gotowi zmienić swoje nawyki po wprowadzeniu nowych taryf cenowych, jeśli dzięki temu będą mogli zaoszczędzić.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)