Zaćmienie Słońca nad Ameryką Południową. Następna okazja nieprędko się zdarzy

Zaćmienie Słońca nad Ameryką Południową. Następna okazja nieprędko się zdarzy
Źródło zdjęć: © pexels
Oskar Ziomek

02.07.2019 17:30, aktual.: 02.07.2019 23:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gratka dla fanów obserwowania Słońca i nietypowych zjawisk. Nad Ameryką Południową można było oglądać całkowite zaćmienie Słońca, a obraz na żywo został udostępniony wszystkim – niezależnie od lokalizacji.

Mieszkańcy Chile i Argentyny mogli podziwiać na żywo całkowite zaćmienie Słońca. Dzięki wykorzystaniu internetu i przekazowi realizowanemu przez NASA, zjawisko mógł jednak oglądać każdy, bez względu na lokalizację. Kolejne takie zaćmienie w rejonie Ameryki Południowej będzie widoczne dopiero w grudniu 2020 roku.

O całkowitym zaćmieniu mówimy wtedy, gdy Księżyc pojawia się dokładnie na drodze między Słońcem a Ziemią, rzucając na nią swój cień. Takie zjawisko jest rzadkie, co wynika z różnych orbit – najczęściej cień rzucany przez Księżyc nie pada na powierzchnię naszej planety.

Zależnie od tego, gdzie na Ziemi znajduje się obserwator, to samo zaćmienie może być widoczne jako całkowite lub tylko częściowe. Między innymi w rejonie Chile i Argentyny będzie to właśnie całkowite zaćmienie.

Zaćmienie Słońca na żywo

Aby opisywane zaćmienie mógł na żywo oglądać każdy obserwator na świecie, w internecie udostępniono streaming realizowany przez NASA. Zgodnie z informacją na stronie NASA, widok na żywo z teleskopów w Chile został udostępniony przez 3 godziny, począwszy od godziny 21.00 czasu polskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)