Zabezpiecz się na Walentynki, czyli uważaj, co klikasz
To właśnie w Walentynki najczęściej zbieramy się na odwagę, aby powiedzieć innym, ile dla nas znaczą. Zazwyczaj oznacza to zakupienie bukietu kwiatów, pudełka czekoladek i wymownej kartki - nawet po zawyżonej cenie. Wielu sprzedawców oferuje nam te produkty w sieci, gdzie są one tańsze i ich wybór jest większy. Niestety, aktywnością taką wykazują się również spamerzy i cyberprzestępcy
11.02.2011 | aktual.: 11.02.2011 12:48
W tym gorącym okresie nasze skrzynki pocztowe zapełniają się masowo wysyłanymi wiadomościami oferującymi szampana, czekoladki, biżuterię czy romantyczne wypady dla dwojga. Nic więc dziwnego, że trudno czasami wyłapać wśród nich podróbki i oszukańcze oferty. Część z tych wiadomości jest jeszcze bardziej niebezpieczna, gdyż mogą przekierowywać do stron phishingowych, których celem jest kradzież danych osobistych.
Do kolejnej kategorii zagrożeń, często najbardziej szkodliwej, należą elektroniczne kartki z życzeniami zawierające szkodliwe załączniki. Może i takie walentynkowe e-kartki nie są tak romantyczne, jak te robione ręcznie, lecz przynajmniej dotrą na czas. A poza tym - kto się oprze ich otwarciu?
Użytkownicy Facebooka, Twittera lub innej platformy społecznościowej powinni być szczególnie wyczuleni na pojawiające się przy tej okazji szkodliwe aplikacje, wiadomości otrzymywane na profilach lub prywatnie, które zachęcają do kliknięcia jakiegoś odnośnika. Nawet, jeśli wiadomość pochodzi od przyjaciela - lepiej zapytaj nadawcę, czy naprawdę wysłał ją osobiście.
“Podobnie jak okres świąt, Walentynki to czas wzmożonej aktywności spamerów i cyberprzestępców, ponieważ mogą wtedy wykorzystać możliwość oferowania tradycyjnych podarunków - kwiatów, czekoladek, biżuterii - po bardzo okazyjnych cenach”. mówi Christian Funk, analityk wirusów w Kaspersky Lab. “Zalecamy wszystkim użytkownikom aktualizowanie swoich programów antywirusowych, a także rozwagę w przypadku wiadomości e-mail otrzymanych od nieznanego nadawcy. Musimy także pamiętać o tym, aby nie otwierać żadnych przypadkowych załączników - w szczególności w tym czasie”.
Kaspersky Lab radzi kierować się zdrowym rozsądkiem, który prawdopodobnie w tym dniu nie gra pierwszych skrzypiec, a także przestrzeganie kilku prostych reguł:
• Nie odpowiadaj na spam, bo jedynie potwierdzisz swój adres e-mail jako ‘aktywny’ i będziesz otrzymywał więcej takich wiadomości.
• Jeśli coś wygląda zbyt dobrze, by było prawdziwe - prawdopodobnie takie nie jest
• Regularnie uaktualniaj swoje rozwiązanie antywirusowe - zidentyfikuje ono i zablokuje wiadomości zawierające podejrzane załączniki.
• Bądź ostrożny, gdy otrzymasz e-mail od nieznanego nadawcy.
• Nie otwieraj żadnych załączników.
• Nie klikaj odnośników znajdujących się na stronie, lecz wpisuj adres URL bezpośrednio w pasku swojej przeglądarki.
•. Nie podawaj żadnych danych osobowych lub takich informacji, które mogą zostać wykorzystane do skradzenia twojej tożsamości lub użyte do dostępu do twojego konta bankowego.
Źródło: Kaspersky Lab