Za 3 lata wszystkie łącza o prędkości 6 Mb/s - i to w Polsce

Za 3 lata wszystkie łącza o prędkości 6 Mb/s - i to w Polsce

03.03.2008 17:20, aktual.: 03.03.2008 20:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do końca 2011 r. 90% mieszkańców oraz 100% instytucji i firm w Małopolsce będzie mieć dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej o przepustowości ok. 6 Mbit.

Marszałek województwa małopolskiego podpisał w Krakowie porozumienie w tej sprawie z trzynastoma firmami telekomunikacyjnymi, które będą uczestniczyć w rozbudowie infrastruktury szerokopasmowej w regionie. Przed rokiem podobne porozumienie podpisano już z Telekomunikacją Polską.

Projekt pod nazwą Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS) zakłada uzupełnienie i rozbudowanie szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w tych częściach regionu, gdzie jej budowa z punktu widzenia biznesu nie jest opłacalna. Dotyczy to na przykład odległych i mało zaludnionych obszarów

Rozbudowa będzie realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w przypadku tego przedsięwzięcia interes publiczny jest zbieżny z interesem biznesowym firm telekomunikacyjnych.

Pierwsze przetargi zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach, np. pod koniec marca rozpisany będzie przetarg na wyłonienie podmiotu nadzorującego przedsięwzięcie. Inwestycja ma ruszyć w styczniu 2009. Będzie finansowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013 oraz budżetu województwa. Łącznie będzie to kwota 150 mln zł. Małopolska Sieć Szerokopasmowa, przez co najmniej 5 lat od momentu jej uruchomienia, będzie własnością województwa małopolskiego.

Obecnie na 92,8% powierzchni Małopolski możliwy jest dostęp do sieci o przepustowości 1 Mbit. Z kolei 89,2% powierzchni regionu pokryte jest siecią o przepustowości 2 Mbit, a na 80,8% obszaru można korzystać z łączy 4 Mbit. Tylko 34% powierzchni Małopolski pokryte jest siecią o przepustowości rzędu 6 Mbit.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)