Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!

Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.09.2013 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dr John C. McCallum na swojej stronie internetowej napisał, że choć jest już na emeryturze, wiódł dobre życie i miał dobrą karierę. Pracował m.in. Narodowym Uniwersytecie Singapuru oraz na Uniwersytecie York, gdzie zajmował się informatyką oraz projektowaniem systemów komputerowych. Obecnie żyje w Bangkoku i wcale nie zrezygnował z interesowania się komputerami. Podkreśla, że teraz zajmuje go m.in. monitorowanie wydajności/pojemności komponentów w odniesieniu do ceny.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Na swojej stronie internetowej udostępnił tabelę z wyszczególnionymi nośnikami danych, konkretnymi datami, typem oraz pojemnościami. Zaczyna się ona w 195. roku, kiedy za 1 MB pamięci trzeba było zapłacić ponad 6000 dolarów. Był to dysk twardy firmy IBM o pojemności 12 MB z talerzami o średnicy... 24". Sytuacja znacznie zmieniła się po 1988 roku, kiedy Seagate wprowadził dysk o pojemności 30 MB, a cena za 1 MB pierwszy raz w historii spadła poniżej 10 dolarów.

Dr John C. McCallum w swoich wyliczeniach zauważa, że czasy najniższych cen za 1 MB... mamy już za sobą. Przestrzeń dyskowa była najtańsza w 201. roku, kiedy 1 MB kosztował 0.0000367 dolara. Chodziło o dysk WD o pojemności 1,5 TB. Najnowsze dane pochodzą z zeszłego miesiąca i jak wynika z zestawienia, jest drożej. 1 MB przestrzeni na dysku Seagate o pojemności 3 TB kosztuje obecnie nieco więcej, bo 0.0000467 dolara.

W tym miejscu znajdziecie wszystkie te dane w formie wykresu, z którego znacznie łatwiej odczytać trend zmiany cen. Na stronie znajdują się także informacje o wydajności procesorów, pojemności pamięci RAM (tu jest coraz taniej) oraz pojemności pamięci flash.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)