Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!

Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!

Za 1 MB przestrzeni na HDD trzeba płacić więcej niż w 2011 roku!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
06.09.2013 10:00

Dr John C. McCallum na swojej stronie internetowej napisał, że choć jest już na emeryturze, wiódł dobre życie i miał dobrą karierę. Pracował m.in. Narodowym Uniwersytecie Singapuru oraz na Uniwersytecie York, gdzie zajmował się informatyką oraz projektowaniem systemów komputerowych. Obecnie żyje w Bangkoku i wcale nie zrezygnował z interesowania się komputerami. Podkreśla, że teraz zajmuje go m.in. monitorowanie wydajności/pojemności komponentów w odniesieniu do ceny.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Na swojej stronie internetowej udostępnił tabelę z wyszczególnionymi nośnikami danych, konkretnymi datami, typem oraz pojemnościami. Zaczyna się ona w 195. roku, kiedy za 1 MB pamięci trzeba było zapłacić ponad 6000 dolarów. Był to dysk twardy firmy IBM o pojemności 12 MB z talerzami o średnicy... 24". Sytuacja znacznie zmieniła się po 1988 roku, kiedy Seagate wprowadził dysk o pojemności 30 MB, a cena za 1 MB pierwszy raz w historii spadła poniżej 10 dolarów.

Dr John C. McCallum w swoich wyliczeniach zauważa, że czasy najniższych cen za 1 MB... mamy już za sobą. Przestrzeń dyskowa była najtańsza w 201. roku, kiedy 1 MB kosztował 0.0000367 dolara. Chodziło o dysk WD o pojemności 1,5 TB. Najnowsze dane pochodzą z zeszłego miesiąca i jak wynika z zestawienia, jest drożej. 1 MB przestrzeni na dysku Seagate o pojemności 3 TB kosztuje obecnie nieco więcej, bo 0.0000467 dolara.

W tym miejscu znajdziecie wszystkie te dane w formie wykresu, z którego znacznie łatwiej odczytać trend zmiany cen. Na stronie znajdują się także informacje o wydajności procesorów, pojemności pamięci RAM (tu jest coraz taniej) oraz pojemności pamięci flash.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)