Z tego zasłynęło Apple

Z tego zasłynęło Apple
Źródło zdjęć: © Zdjęcie producenta

Zobacz z czego zasłynęła firma, która stoi za sukcesem takich urządzeń jak iPhone, iPod czy iPad.

Trzeba przyznać, że tak naprawdę iPod od Apple'a wcale nie był żadną technologiczną rewolucją. Pierwsze odtwarzacze MP3 pojawiły się już w 1997 roku. Steve Jobs wraz z ekipą inżynierów z Apple stwierdzili jednak, że obecne na rynku urządzenia są po prostu brzydkie i postanowili zaprojektować własne rozwiązanie - tak powstał iPod. Design sprzętu od Steve’a Jobsa był prawdziwie nowatorski. Ponadto iPod odtwarzał muzykę w mniej skompresowanej formie, więc brzmiała ona znacznie lepiej niż na pozostałych odtwarzaczach. Nie to jednak stanowił o gigantycznym sukcesie odtwarzaczy Apple. Genialnym posunięciem było dołączenie... białych słuchawek. Osoby z białymi przewodami biegnącymi z pod bluzy do uszu, bardzo szybko zaczęły być rozpoznawane, powstała nowa moda - moda na iPody. Dzisiaj możemy kupić całą gamę odtwarzaczy Apple - od niewielkich iPod Shuffle, do dotykowych iPod Touch z ekranem rozmiarów smartfona.

1 / 7

iTunes

Obraz
© Zdjęcie producenta

Darmowy program firmy Apple odtwarzający pliki audio i wideo, po raz pierwszy pokazany w 2003 roku. Dla jednych genialne rozwiązanie, dzięki któremu utrzymują porządek w swoich bibliotekach muzycznych, dla innych zło konieczne. Jedno jest pewne – wszyscy użytkownicy sprzętów firmy z Cupertino są skazani na posługiwanie się iTunesem, gdyż jest to jedyny interfejs przystosowany do współpracy z tymi urządzeniami (istnieje alternatywne oprogramowanie na inne system operacyjne). W związku z tym, program od początku wywoływał ambiwalentne uczucia. Przeciwnikom Apple, konieczność zainstalowania oprogramowania, które narzuca producent sprzętu, służy często za argument przeciwko jego używaniu. Oprócz obsługi iPoda, iPhone’a czy iPada, iTunes jest także terminalem dla jednego z najpopularniejszych internetowych sklepów muzycznych - iTunes Store. Można go zainstalować zarówno na Mac OS, jak i powszechniej stosowanym Microsoft Windows.

2 / 7

iPhone

Obraz
© Zdjęcie producenta

W 2007 roku firma Apple pod kierownictwem Steve’a Jobsa powróciła na rynek urządzeń mobilnych, prezentując światu iPhone’a - urządzenie, które stanowiło kolejne stadium rozwoju telefonów komórkowych i rozpoczęło erę smartfonów. Do dzisiaj wiele osób nie zna pojęcia smartfon, nazywając wszystkie urządzenia tego typu - iPhone’ami. Pierwszy iPhone obsługiwał jedynie sieci GSM, jednak już po roku pokazano światu wersję iPhone 3G, która obsługiwała sieci komórkowe trzeciej generacji. Kolejnym krokiem było zaprezentowanie, znowu po roku, iPhone’a 3G S - nie stanowił on rewolucji na miarę poprzedników. Litera S w nazwie oznaczała po prostu ulepszoną wersję iPhone’a 3G. W 2010 roku doczekaliśmy się kolejnej, pełnoprawnej już wersji kultowego telefonu Apple - światu pokazano iPhone 4. Urządzenie posiadało zupełnie nowy design i po raz kolejny przyciągnęło tłumy do salonów producenta. Po kolejnym roku, 5. Października 2011 zaprezentowano następcę telefonu Apple - iPhone’a 4G S. Podobnie, jak w przypadku modelu 3G S,
zobaczyliśmy po prostu mocniejszą wersję iPhone’a. Patrząc na daty kolejnych premier, możemy mieć nadzieję, że w 2012 roku zobaczymy iPhone’a 5. Pozostaje jednak zagadką, czy bez przewodnictwa Steve'a Jobsa uda się powtórzyć sukces wcześniejszych modeli.

3 / 7

iPad

Obraz
© Zdjęcie producenta

Tablety były obecne na rynku już od dawna, ale to pojawienie się iPada w 2010 roku sprawiło, że na dobre zagościły w świadomości konsumentów. Tablet posiada 10-calowy ekran dotykowy z technologią Multi-Touch. Ma przeglądarkę internetową oraz pozwala na pobieranie niezliczonej liczby aplikacji ze sklepu App Store. Przeglądarka internetowa Safari dołączona do iPada nie obsługuje technologii Flash, co do dzisiaj wytykane jest jako jedna z największych wad rewolucyjnych urządzeń Apple. Pewne braki nie odepchnęły jednak klientów, którzy do dzisiaj szturmują salony Apple. Firmie Steve’a Jobs po raz kolejny udało się coś nieprawdopodobnego - nawet ludzie posiadający tablety konkurencji nazywają je często iPadami.

4 / 7

iMac

Obraz
© Zdjęcie producenta

Firma Apple od lat zajmuje się produkcją komputerów. Już w 1984 sporą popularnością cieszyły się komputery Macintosh, jednak zostały one wyparte z rynku przez zdobywające w zastraszającym tempie popularność, komputery IBM PC z systemem MS-DOS, a później Windows. Apple stanęło na krawędzi bankructwa. Ratunek nadszedł w 1998, gdy pod przewodnictwem Steve’a Jobsa firma wprowadziła na rynek pierwszego iMaca. Komputer posiadał konstrukcję typu All-in-One, gdzie wszystkie podzespoły były zamknięte w obudowie monitora. Ta koncepcja została zachowana do dzisiaj, a iMac odzyskał miejsce na biurkach wielu użytkowników. Nie tak popularne w Europie – za oceanem ciężko znaleźć dom bez komputera Apple.

5 / 7

MacBook

Obraz
© Zdjęcie producenta

Seria laptopów produkowana przez Apple od 2006 roku. Powstała jako następca serii iBook. Początkowo dostępny w kolorach czarnym i białym, w późniejszym czasie wersję czarną wycofano. W roku 2008 Apple zrezygnowało z polikarbonowych obudów, zastępując je aluminiowymi. MacBooki nie były tanimi komputerami, kiedy weźmiemy pod uwagę porównanie do specyfikacji innych sprzętów dostępnych na rynku. W zamian za wysoką cenę Apple oferował najwyższą jakość wykonania połączoną z doskonale dopasowanym oprogramowaniem. MacBooki były prawdziwym obiektem pożądania. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wśród grafików komputerowych, a żaden DJ nie mógłby pojawić się za konsoletami bez laptopa z podświetlonym jabłuszkiem. W lipcu 2011 roku Apple zdecydowało się wycofać urządzenie z produkcji, stawiając na swoje ultrabooki (MacBooki Air). Biały MacBook był najlepiej sprzedającym się Macintoshem w historii firmy Apple.

6 / 7

MacOS

Obraz
© Zdjęcie producenta

Pierwsza wersja systemu weszła do użytku publicznego w 1984 wraz z modelem Macintosh - reklamowana przy pomocy klipu nawiązującego do literatury George'a Orwella. Upowszechnione przez nią takie standardy graficznego interfejsu jak okna, rozwijalne menu, kursor myszy, kosz na niepotrzebne pliki stały się od tej pory podstawą współczesnych systemów operacyjnych. Zachęcona sukcesem Apple, w tym samym kierunku zaczęła podążać firma Microsoft, jednocześnie Apple starał się opatentować wygląd i wrażenia swojego systemu. Doprowadziło to do długotrwałego procesu o własność intelektualną. Mac OS działał w systemach opartych początkowo na procesorach Motoroli z linii 680x0 a następnie linii PowerPC opracowanej wspólnie przez Apple, Motorolę i IBM. W 1983 roku próbnie przeniesiono go także na platformę IA32. Próbne testy wykazały, że działał on szybciej niż na ówczesnych układach wykorzystywanych w komputerach Apple. Kierownictwo firmy nigdy nie zdecydowało się jednak na kontynuowanie tych doświadczeń w obawie o utratę
zapotrzebowania na własną platformę sprzętową. Mimo że interfejs Mac OS był bardzo intuicyjny i wygodny, sam system cierpiał na wiele poważnych bolączek, jak np. brak wielozadaniowości z wywłaszczeniem czy w pełni bezpiecznej pamięci. Apple przez wiele lat starało się rozwiązać te kłopoty na bazie kodu Mac OS. Starania te nie przyniosły zadowalającego rezultatu. Nigdy nie zostały ukończone projekty Copland oraz Rhapsody, która była próbą połączenia uniksowego jądra z macintoshowym interfejsem użytkownika. Po powrocie do Apple jednego z założycieli firmy Steve'a Jobsa i wchłonięciu jego firmy NeXT rozpoczęto prace nad nowym systemem. Prowadzono je w oparciu o doświadczenia z Rhapsody oraz NextStep, rewolucyjnego systemu operacyjnego stworzonego w ramach NeXT. W międzyczasie doskonalono Mac OS, aby nie utracić pozycji rynkowej. Jego ostatnia wersja była oznaczona numerem 9.2.2. W 2000 roku wprowadzono Mac OS X - tj. Mac OS numer 10 stworzony w oparciu o całkiem nowe rozwiązania systemowe. Zasadniczym zmianom
uległ także interfejs użytkownika.

7 / 7

CIEKAWSZA STRONA INFORMACJI

Obraz
© WP.PL

Dobra informacja to dobry tytuł.
Codziennie próbujemy zaciekawić Was swoimi tytułami – pora na odwrócenie ról.
Zostań na 1 dzień wydawcą Wirtualnej Polski i decyduj, co danego dnia będą czytać miliony Polaków.

Wejdź na ciekawsza.wp.pl

applesprzętipod

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)