Z laptopem na polskiej plaży

Niektórzy z nas nie potrafią wyobrazić sobie choćby kilku dni bez dostępu do internetu. Okres urlopów jest dla takich osób czasem próby. Co prawda ci najbardziej uzależnieni z pewnością zabezpieczą się od rozłąki od wirtualnego świata laptopem z internetem mobilnym, ale co z tymi, którzy o to nie zadbają, a tym samym narażą się na cierpienie? Przedstawiamy nasz mini-przewodnik po punktach dostępu do darmowego internetu w najpopularniejszych polskich nadmorskich kurortach.

Z laptopem na polskiej plaży
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Niektórzy z nas nie potrafią wyobrazić sobie choćby kilku dni bez dostępu do internetu. Okres urlopów jest dla takich osób czasem próby. Co prawda ci najbardziej uzależnieni z pewnością zabezpieczą się od rozłąki od wirtualnego świata zabierając laptopa z internetem mobilnym, ale co z tymi, którzy o to nie zadbają, a tym samym narażą się na cierpienie? Przedstawiamy nasz miniprzewodnik po punktach dostępu do darmowego internetu w wybranych polskich nadmorskich kurortach.

W Międzyzdrojach (Pomorze Zachodnie) niestety Urząd Miejski nie zorganizował darmowych hot-spotów. Są jedynie info kioski, które pozwalają na połączenie z wybranymi witrynami dotyczącymi promocji miasta. Poszukiwaczom darmowego internetu sugerujemy udanie się w okolice Hotelu Marina (ul. Gryfa Pomorskiego 1. lub Hotelu Amber Baltic, znajdującego się przy Promenadzie Gwiazd.

Kołobrzeg (Pomorze Środkowe) jest w tej kwestii dużo lepiej przygotowany - darmowy bezprzewodowy internet znajdziemy w wielu punktach miasta: w okolicach budynku Urzędu Miasta na ul. Ratuszowej 13. na Skwerze Pionierów, Skwerze 750-lecia, osiedlu Ogrody, w okolicach Skate Parku. Nazwa sieci to po prostu "Kolobrzeg". Dodatkowo, w okolicach mola i parku możemy podpiąć się pod sieć udostępnianą przez Sanatorium Bałtyk (nazwa: "S.U.Baltyk WIFI").

Jedna z najbardziej popularnych lokalizacji na polskim wybrzeżu - Mielno (Pomorze Środkowe), niestety nie zadbało w tym względzie o turystów. Darmowy internet dostarczają niekiedy tylko prywatne kwatery, pensjonaty, hotele.

Lepiej jest w niedalekim Darłowie (Pomorze Środkowe), gdzie sieć WiFi znajdziemy przy miejskim ratuszu, na rynku i na części deptaka przylegającej do placu Tadeusza Kościuszki.

Duże pochwały należą się położonej o 40 km na wschód Ustce (Pomorze Środkowe), która zapewniła dostęp do darmowego internetu na całej długości nadmorskiej promenady, na plaży wschodniej i parkingu przy spichlerzu (okolica dyskoteki Viva). Odwiedzającym pobliskie Rowy sugerujemy znalezienie baru przy Hotelu Columbus. Z informacji, które udało nam się uzyskać, to jedyny publiczny hot-spot w tej urokliwej wsi.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Półwysep Helski w większości miejscowości zapewni nam darmowy dostęp do naszego ulubionego medium. W samym Helu w sezonie hot-spot uruchamiany jest w ratuszu. W Jastarni takim punktem jest park miejski przy dworcu PKP. W Chałupach będziemy musieli udać się na teren kampingu Chałupy VI lub w okolice Hotelu Meridian.

Trójmiasto, wbrew pozorom, wcale nie ma wyjątkowo dobrze zorganizowanej infrastruktury hot-spotów. Dzięki uruchomionym przed tymi wakacjami punktom, wybija się pod tym względem Gdynia. Z darmowym internetem połączymy się tutaj bezprzewodowo na całym Skwerze Kościuszki, na al. Jana Pawła II, na terenie mariny, na plaży w Śródmieściu, na placu Grunwaldzkim, w Parku Rady Europy oraz na Bulwarze Nadmorskim w okolicach alei Marszałka Piłsudskiego.

Sopot bazuje głównie na inwestorach prywatnych. Dzięki bardzo rozbudowanej bazie gastronomicznej, praktycznie w każdym miejscu natrafimy na co najmniej kilka sieci WiFi okolicznych kafejek, restauracji i klubów. Otwarte hot-spoty znajdziemy przy Hotelu Rezydent koło dworca PKP/SKM, oraz 30. metrów od mola (w stronę Gdańska) przy Hotelu Zhung Hua (al. Wojska Polskiego 1).

Gdańsk zaniedbał nieco plażowiczów i postawił na Śródmieście. Darmowy internet znajdziemy w okolicach Urzędu Miejskiego i w dużej części Głównego Miasta: Targ Węglowy, ul. Długa, ul. Tkacka, ul. Garbary, Długi Targ, Krowi Most, Długie Pobrzeże od Zielonego Mostu do Bramy Świętego Ducha oraz do Krowiego Mostu, ul. Grobla I i Grobla II, ul. Szeroka od skrzyżowania z ulicami Grobla I i II do skrzyżowań z ulicami Szklary i Tandety. Nie udało nam się ustalić, czy działa jeszcze hot-spot obejmujący molo w Brzeźnie i jego okolice. Turyści wybierający się na plażę w Jelitkowie, mogą przystanąć na chwilę przy restauracji Chilly Willy (wejście na plażę nr 63). Oczywiście w Gdańsku także nie brakuje sieci WiFi w lokalach, również w tych nad samym morzem.

Dużymi ośrodkami, które zawiodły w tym względzie swoich turystów są Władysławowo (Półwysep Helski) i Krynica Morska (Mierzeja Wiślana). Jeżeli kwatera, do której się udajemy, nie została wyposażona w połączenie internetowe, będziemy zmuszeni poszukać go w okolicznych barach i restauracjach. Niestety, mimo usilnych starań, nie udało nam się skontaktować z nikim kompetentnym do udzielenia nam informacji w Urzędzie Miasta Łeba (Pomorze Środkowe). Jedyną osobą, która posiada te "tajne" informacje jest Burmistrz Łeby, który niestety był dla nas nieuchwytny przez cały dzień.

Mamy nadzieję, że dane, które zebraliśmy uchronią niektórych z Was od męki związanej z długotrwałą rozłąką z Wirtualną Polską. Redakcja Tech życzy Wam udanych wakacji!

JG/GB/JB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)