Z czego zrobiona jest maska Roberta Lewandowskiego?
Robert Lewandowski pochwalił się na swoim Facebooku zdjęciem, na którym widać go w specjalnie przygotowanej dla niego masce. Maska ma chronić jego twarz przed ewentualnymi urazami, które mógłby odnieść podczas meczu. Jak powstają tego typu maski i z czego są zrobione?
Robert Lewandowski pochwalił się na swoim Facebooku zdjęciem, na którym widać go w specjalnie przygotowanej dla niego masce. Maska ma chronić jego twarz przed ewentualnymi urazami, które mógłby odnieść podczas meczu. Jak powstają tego typu maski i z czego są zrobione?
Pomysł na ochronę twarzy zawodników sportowych nie jest wcale nowy. Ze specjalnie przygotowanych ochraniaczy twarzy korzystali np. Łukasz Zwoliński i Kamil Wilczek, a przypadków używania masek jest dużo więcej. Sama technologia ich wytwarzania także nie jest odkryciem ostatnich miesięcy i korzysta się z niej od wielu lat.
Maski takie jak Roberta Lewandowskiego muszą spełniać trzy podstawowe kryteria: muszą być lekkie, aby zawodnik nie czuł obciążenia na twarzy; muszą być cienkie, aby nie ograniczać pola widzenia, a także muszą być odporne na uszkodzenia i nie mają prawa się złamać. Ochraniacz, który założy Robert Lewandowski ma zaledwie 2 mm grubości i waży poniżej 5. gramów. Nie oznacza to jednak, że jest kruchy i delikatny. Producenci tego typu osprzętu sportowego twierdzą, że takich masek nie da się złamać. Jest to zasługa materiałów z jakich są produkowane. Dokładny skład jest tajemnicą każdej z firm, jednak w większości przypadków, do tego celu wykorzystywane jest włókno węglowe (karbon) lub specjalnie zmodyfikowany nylon.
Aby wyprodukować maskę konieczne jest wykonanie odlewu twarzy zawodnika lub jej cyfrowe odwzorowanie. W przypadku pierwszej techniki materiał, z którego zostanie wykonana maska jest formowany na twarzy zawodnika przed jego utwardzeniem. Po utwardzeniu, należy już tylko wygładzić strukturę i zaokrąglić ewentualne ostre końce. Cały proces wyspecjalizowanej firmie nie zajmuje więcej niż od 1. do 30 minut. W ten sposób wykonano właśnie ochraniacz dla Roberta Lewandowskiego.
Maski można też wyprodukować korzystając z najnowszych możliwości druku 3D. Drukarka dysponując cyfrowym zapisem twarzy zawodnika jest w stanie wydrukować idealnie dopasowany produkt. Tego typu ochraniacze wytwarzane są najczęściej z wykorzystaniem technologii SLS, w której materiałem jest specjalnie przygotowany, sproszkowany nylon.
Ile to kosztuje?
Wbrew pozorom sportowa maska nie jest droga. Koszt wykonania maski na indywidualne zamówienie to około 50. euro (2000 zł). Przy budżetach jakimi dysponują kluby piłkarskie, taki wydatek jest nieodczuwalny. Gotowe maski, które są do kupienia w sklepach internetowych kosztują od około 200 zł wzwyż.