Wzrost sprzedaży książek elektronicznych

Wzrost sprzedaży książek elektronicznych

Wzrost sprzedaży książek elektronicznych
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
07.09.2011 10:35, aktualizacja: 21.09.2011 15:46

Amerykanie coraz częściej sięgają po książki elektroniczne, co
przekłada się na wzrost sprzedaży e-książek (e-books) odnotowany przez wydawnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Random House, największy wydawca w USA, poinformował, że 2. proc. całej sprzedaży w pierwszej połowie tego roku stanowiły książki elektroniczne.

Sieć księgarni Barnes & Noble odnotowała ok. 27-proc. wzrost sprzedaży e-książek w pierwszym kwartale roku fiskalnego, który skończył się 3. lipca. Księgarnia wypuściła na rynek swój czytnik książek elektronicznych - Nook. I choć w tym samym czasie Barnes & Noble odnotował spadek sprzedaży tradycyjnych książek, dzięki większemu zainteresowaniu klientów wydawnictwami elektronicznymi zyski księgarni w ostatnim kwartale wzrosły. Barnes & Noble jest drugą w kolejności firmą, która sprzedaje najwięcej e-książek na amerykańskim rynku.

Największą sprzedaż e-booków odnotowała księgarnia internetowa Amazon. Do sukcesu przyczynił się oferowany przez Amazon czytnik książek elektronicznych - Kindle. Internetowa księgarnia ogłosiła ostatnio, że do grona autorów, których e-książki przekroczyły milionową sprzedaż, dołączyły powieściopisarki Kathryn Stockett i Janet Evanovich. Powieść Stockett pt. "Służące" ("The Help") doczekała się ekranizacji; w Polsce film będzie miał premierę 7 października.

Na liście 2. bestsellerów gazety "USA Today" osiem wydawnictw to książki elektroniczne. Mimo wzrostu sprzedaży książki cyfrowej wydawcy na razie nie obawiają się, że ta tradycyjna, drukowana na papierze, odejdzie do lamusa. Ich zdaniem popularność nowych technologii powoduje, że czytelnicy chcą mieć większy wybór. Poza tym książka elektroniczna jest tańsza i w każdej chwili dostępna w internecie.

"Jeżeli 2. proc. sprzedaży na rynku wydawniczym w USA stanowią e-książki, oznacza to, że pozostałe 80 proc. należy do książki drukowanej" - powiedział Stuart Applebaum z wydawnictwa Random House.

"Niektórzy będą chcieli mieć książkę w twardej okładce, ale inni preferują cztery e-książki na swoim czytniku" - stwierdziła Tina Jordan ze Stowarzyszenia Amerykańskich Wydawców.

Wydawnictwa i księgarnie w USA przewidują, że tegoroczny sezon świątecznych zakupów z okazji Bożego Narodzenia będzie dla nich wyjątkowo dobry. Czytniki książek elektronicznych od kilku sezonów należą do najczęściej kupowanych prezentów.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)