"Statek wywiadowczy" Rosjan obserwuje Hawaje. USA też mają go na oku
W ostatnich tygodniach amerykańska straż przybrzeżna miała obserwować rosyjski okręt znajdujący się w pobliżu Hawajów. Jak donosi Navy Recognition, powołując się na informacje opublikowane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, uważa się, że jest to statek wywiadowczy, najprawdopodobniej okręt Karelia (SSV-535), czyli jednostka klasy Vishnya.
W środę, 18 stycznia 2023 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o obserwacji rosyjskiego okrętu, który znajduje się na wodach międzynarodowych w pobliżu Hawajów. Najprawdopodobniej jest to okręt klasy Vishnya - Karelia (SSV-535). Warto przypomnieć, że we wcześniejszych latach też dochodziło do podobnych incydentów. Przykładowo, w maju 2021 r. Amerykanie również obserwowali rosyjską jednostkę niedaleko Hawajów. Według serwisu USNI News był to właśnie okręt Karelia (SSV-535).
Wywiadowczy statek Rosjan pływa w pobliżu Hawajów
Okręty klasy Vishnya, nazywane również okrętami klasy Meridian lub Projektu 864, to grupa statków wywiadowczych zbudowanych dla radzieckiej marynarki wojennej w latach 80. XX. wieku. Łącznie powstało siedem okrętów tego typu. Większość z nich, nadal aktywnie służy w rosyjskiej marynarce wojennej. Co ciekawe, jednostki powstały w Stoczni Gdańskiej i zostały dostosowane do zbierania informacji wywiadowczych za pomocą szerokiej gamy czujników. Można w nich znaleźć m.in. radar MR-212 (w kodzie NATO: Palm Frond), czyli morski radar rozpoznawczo-nawigacyjny krótkiego zasięgu, pracujący w paśmie X.
Z dostępnych informacji wynika, że okręty klasy Vishnya mają długość 91,5 metrów, a ich wyporność wynosi blisko 3500 ton. Jednostki napędzane dwoma silnikami wysokoprężnymi Zgoda Sulzer 12AV o mocy 4400 KM mogą poruszać się z maksymalną prędkością 16 węzłów, czyli blisko 30 km/h, a na ich pokładzie zmieści się 146 osób. Podstawowym uzbrojeniem okrętów klasy Vishnya są dwa sześciolufowe działa Gatling 30 mm/L60 AK-630. Na ich wyposażeniu znajdują się również system SA-N-8 Gremlin, czyli wyrzutnia rakietowych pocisków przeciwlotniczych z naprowadzaniem termicznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski