Wyświetlacze przyszłości w filmach S-F

Wyświetlacze przyszłości w filmach S‑F

Wyświetlacze przyszłości w filmach S-F
Źródło zdjęć: © Węc PR
20.12.2013 13:47, aktualizacja: 06.03.2017 13:12

Terminator, Powrót do przyszłości II, Seksmisja, Odyseja Kosmiczna - co łączy te filmy? Wszystkie pokazują wizję przyszłości oraz tego, co najbardziej interesujące dla geeków - technologie. To, co dopiero miało się wydarzyć według fabuły filmu, w większości wypadków jest już przeszłością.

Terminator, Powrót do przyszłości II, Seksmisja, Odyseja Kosmiczna - co łączy te filmy? Wszystkie pokazują wizję przyszłości oraz tego, co najbardziej interesujące dla geeków – technologie. To, co dopiero miało się wydarzyć według fabuły filmu, w większości wypadków jest już przeszłością.

Na pierwszy ogień film z rodzimego podwórka - Seksmisja. Film został nakręcony w roku 1983. Jedna ze scen filmu przedstawia bohaterów oglądających telewizję na, uwaga, 10-calowym telewizorze. Mimo, że film przedstawia wydarzenia z roku 2044, to na zasadzie porównania, o przetrwanie płci męskiej możemy być spokojni: telewizory mają już 84", więc można uznać film za fikcję.

1 / 7

Terminator

Obraz
© Węc PR

Klasyka gatunku Science-Fiction – Terminator. W 1984 Arnold Schwarzenegger jako android z przyszłości (konkretnie z 2029 r.), przysparza ludzkości bólu głowy, wspomagając się elektronicznym okiem. Półmetek między wydarzeniami z filmu a światem opanowanym przez roboty już minął i na razie inżynierom Google udało się, mniej więcej, stworzyć okulary wyświetlające obraz. Całe szczęście...

2 / 7

Powrót do przyszłości II

Obraz
© Węc PR

Tradycyjnie wyświetlany w okolicach świąt obraz z 1989 roku pokazuje przygody szalonego profesora oraz cudu techniki motoryzacyjnej DeLorean DMC-12, czyli Powrót do przyszłości. W drugiej części trylogii możemy zobaczyć wiele ciekawostek: ludzi ubranych w disco-ciuchy, magnetyczne deskorolki, latające samochody, a także – reklamy w formie hologramów 3D. Filmowa "przyszłość" to, z naszego punktu widzenia, niezbyt odległe czasy, czyli 21 października 2015 roku. Latające samochody i deskorolki można włożyć między bajki, ale reklam w formie hologramów trzeba zacząć się bać.

3 / 7

Odyseja Kosmiczna: 2010

Obraz
© Węc PR

Ostatnim z klasycznych tytułów jest Odyseja Kosmiczna: 2010. Film znalazł się kinach 24 lata przed wydarzeniami w nim opisywanymi. Jednak komputer, jakim posługuje się naukowiec (w 2010 r.) budzi radość do dzisiaj. Po lewej – wersja osobista, po prawej SAL2000, który potrafi porozumiewać się z operatorem za pomocą mowy. Pierwsze pożegnaliśmy, na drugie, przynajmniej w ojczystym języku, nadal czekamy.

4 / 7

Ucieczka z Los Angeles

Obraz
© Węc PR

Kurt Russel z przepaską na oku rusza na pomoc zdemoralizowanym (to nie przejęzyczenie) obywatelom więziennego miasta Los Angeles oraz pięknej córce prezydenta o wiele mówiącym imieniu Utopia.

5 / 7

Ucieczka z Los Angeles

Obraz
© Węc PR

To, co nas szczególnie ujęło w tym majstersztyku klasy B, to wizja projektora kieszonkowego z 2013 (!) roku. Mimo że jako pamięć masowa służą mu dyski optyczne, a obsługiwany jest pinpadem, jako żywo przypomina dzisiejsze projektory kieszonkowe.

6 / 7

Rzeczy, które nadejdą

Obraz
© Węc PR

Obserwując przedwojenne kino, znajdziemy film z 1936 roku, o symptomatycznym tytule: Rzeczy, które nadejdą. Film ten, oprócz bardzo poważnej tematyki, poruszającej zagrożenia związane z postępem cywilizacyjnym, bardzo trafnie pokazuje bezramkowy telewizor. Co prawda antena jest wielkości telewizora, ale UltraHD to UltraHD, nawet jeśli za pomocą DVB-T.

7 / 7

Rysunki

Obraz
© Węc PR

Na koniec zachowaliśmy ciekawostkę w postaci rysunków wykonanych we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje rycina przedstawiająca wideorozmowy A.D. 2000 z użyciem projektora obsługiwanego... pedałami.

Źródło: Węc PR / JG, WP.PL

-/jg/jg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)