Wyniki konkursu na Biologiczną Bzdurę Roku. Wygrywa guru antyszczepionkowców

Wyniki konkursu na Biologiczną Bzdurę Roku. Wygrywa guru antyszczepionkowców
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Grzegorz Burtan

16.01.2019 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakiś czas temu pisaliśmy o konkursie na Biologiczną Bzdurę Roku. Organizowana oddolnie inicjatywa piętnuje niemądre wypowiedzi w przestrzeni publicznej, jak również promuje naukowe źródła i merytoryczną wiedzę. I właśnie poznaliśmy wyniki konkursu.

Na pierwszym miejscu znalazł się najbardziej obrotny z polskich znawców "medycyny" alternatywnej, Jerzy Zięba. Na podium wywindowano go 8428 głosami (24,72%) za wypowiedź o tym, że przechodzenie odry przez dzieci czyni je zdrowszymi. Tym samym został tegorocznym zwycięzcą. Biznesmen promujący drogie parafarmaceutyki i antyszczepionkowy celebryta nagrał te słowa na swoim kanale w Internecie.

Drugie miejsce przypadłe nie osobie, ale firmie. Oberwało się Sante za za wpis o jedzeniu fotonów. Według producenta żywność z biofotonami (fotonami emitowanymi przez organizmy żywe), które mają znajdować się produktach Sante, posiada szczególne właściwości. Stwierdzenie jest, gorzej z dowodami. Firma zdobyła 5071 głosów.

Trzecie miejsce i 3831 głosów otrzymał polityk Prawicy RP, Piotr Strzembosz. Uhonorowano go za wypowiedź na Twitterze, że człowiek ssie mleko matki, ale ssakiem nie jest i dodanie, że nie każdy ssak jest zwierzęciem.

Strzembosz wyprzedził o 126 głosów Joannę Koroniewską-Dowbor. Aktorka zajęła czwarte miejsce za wypowiedź na Instagramie, że gluten miał kiedyś naście chromosomów, a dziś ma ich ponad 50.

Znowu pod progiem (tym razem medalowym) znalazł się Janusz Korwin-Mikke. "Krul" trafił na piąte miejsce zestawienia agresja matki jest przyczyną homoseksualizmu. Choć w rzeczywistości najnowsze badania naukowe wykazały, że orientacja seksualna ustala się głównie na poziomie genetycznym, epigenetycznym i immunogenetycznym, w znacznej mierze jeszcze w okresie przed narodzinami, czytamy na stronie. Za swoją wypowiedź zdobył 3048 głosów.

Pozostałe miejsca można znaleźć na stronie konkursu. Wynik był do przewidzenia, bo Jerzy Zięba, oprócz wyrażania absurdalnych stwierdzeń, posiada zaciekłe i dość spore grono zwolenników, do którego trafia ze swoim przekazem. Tym bardziej jego wypowiedzi mogą trafiać na podatny grunt. Jest to jak najbardziej zasłużone złoto.

- Biologiczna Bzdura Roku to edukacyjny plebiscyt mający piętnować wypowiadanie się przez osoby publiczne na tematy, o których mają nikłe pojęcie. Dodatkowo dzięki jego formule i popularności wiedza obalająca nominowane bzdury przebija się szerzej do społeczeństwa – komentował twórca plebiscytu, biolog Łukasz Sakowski dla WP Tech.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (212)