Wykrywacz snajperów

Wykrywacz snajperów

Wykrywacz snajperów
Źródło zdjęć: © BBN Technologies
05.08.2011 11:53, aktualizacja: 20.09.2011 13:48

Boomerang to wynalazek amerykańskiej firmy BBN Technologies, który do użycia na polu walki przygotowało brytyjskie Laboratorium Nauk i Technologii Obronnych. To rewolucyjne rozwiązanie przysłuchuje się odgłosom ostrzału i wskazuje miejsce, w którym ukrywa się snajper. Dzięki temu żołnierze mają czas, aby dokonać odwrotu, ukryć się za jakąś przeszkodą lub też odpowiedzieć precyzyjnie ukierunkowanym ogniem.

Urządzenie umieszcza się na specjalnym maszcie. Jest wyposażone w siedem bardzo czułych mikrofonów, które potrafią wychwycić nie tylko dźwięk wystrzału, ale także fali uderzeniowej tworzonej przez pocisk. Przy tym zaprogramowane jest tak, że rozróżnia i ignoruje pozostałe odgłosy: trzaśnięcia drzwi, wybuchy sztucznych ogni czy wiatr.

Kiedy tylko pocisk zostaje wykryty - Boomerang wykonuje ekspresowe obliczenia i pokazuje na ekranie kierunek, odległość i wysokość z jakiej został oddany strzał. Żołnierzy, którzy nie zawsze podczas walki mogą spojrzeć na urządzenie, ostrzeże także głos, który odczyta wytyczne.

Urządzenie jest już wykorzystywane przez brytyjskie oddziały stacjonujące w Afganistanie. Rząd Wielkiej Brytanii wydał ponad 2. milionów funtów, aby zaopatrzyć w nie wszystkie odizolowane bazy i najbardziej niebezpieczne punkty obronne w prowincji Helmand. Jak twierdzą żołnierze - Boomerang codziennie ratuje wiele żyć, powiadamiając o lokalizacji snajpera w niecałe dwie sekundy od oddania strzału.

Obraz
© (fot. BBN Technologies)

JG/JB/GB

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)