Trwa ładowanie...
d46el8f

Wybory parlamentarne 2019: Wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowali Polacy?

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019. Głosy podzieliły się bardzo równo pomiędzy dwie partie, a zwycięstwo PiS zostało oficjalnie potwierdzone. Zobaczcie, jak rozkładały się głosy w głosowaniu do Europarlamentu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019: Wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowali Polacy?
(East News, Fot: Lukasz Szelag/REPORTER)
d46el8f

O tym, jak ważne dla Polaków były tegoroczne wybory świadczy rekordowa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 - 45,68 % Polaków uprawnionych do głosowania oddało swój głos. Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła, że było mniej niż 1% nieważnych głosów. Jak rozkładały się wyniki?

Wybory parlamentarne 2019: wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania, w których potwierdzone zostało zwycięstwo PiS. Koalicja Europejska znalazła się na drugim miejscu Głosy rozkładały się następująco:

  • PiS - 45,38%
  • KE - 38,47%
  • Wiosna - 6,06%
  • Konfederacja - 4,55%
  • Kukiz'15 - 3,69%
  • Lewica Razem - 1,24%
Wybory parlamentarne 2019: wyniki WP.PL
Wybory parlamentarne 2019: wyniki (WP.PL)

Tutaj znajdziecie pełną listę kanydatów, którzy wygrali w wyborach do Europarlamentu 2019 i będą reprezentować interesy Polski w Unii Europejskiej.

d46el8f

Wybory do Europarlamentu: rozkład głosów

Jak wyglądał rozkład głosów w poszczególnych województwach? Wygląda na to, że Polska ponownie jest mocno podzielona. PiS dominował we wschodnich województwach oraz wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim. Z kolei KE zdobyła większe poparcie na zachodzie kraju oraz zwyciężyła w okręgu warszawskim.

Rozkład głosów w podziale na województwa WP.PL
Rozkład głosów w podziale na województwa (WP.PL)

Wybory do Parlamentu Europejskiego: frekwencja

Frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych była rekordowa, a najwyższa była w miastach wojewódzkich. Najwięcej głosów zostało oddanych w Warszawie, na drugim i trzecim miejscu znalazły się Poznań i Toruń. Zobaczcie, jak wyglądała frekwencja w poszczególnych województwach na kilka dni przez zakończeniem niedzieli wyborczej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: frekwencja WP.PL
Wybory do Parlamentu Europejskiego: frekwencja (WP.PL)

Wybory do europarlamentu. Belka: PiS zebrał dywidendę z gospodarki

d46el8f

Podziel się opinią

Share
d46el8f
d46el8f
Więcej tematów