Wybieramy netbooka na wakacje w cenie do 1500 zł

Wybieramy netbooka na wakacje w cenie do 1500 zł

Wybieramy netbooka na wakacje w cenie do 1500 zł
Źródło zdjęć: © PC World
30.05.2010 11:00, aktualizacja: 31.05.2010 12:00

Szukasz taniego i niewielkiego komputera do pracy na wyjazdach? Wybierz netbooka. Wydasz niewiele, a zyskasz sporo. Komputery te oferują nie tylko małe rozmiary, ale również długi czas pracy na baterii. Wyposażono je w bezprzewodowe interfejsy i są lekkie (ich waga rzadko przekracza 1,5 kg).

Netbook to dobry wybór, gdy poszukujesz taniego komputera do pracy. Najtańsze oparte są na platformie Intela z procesorem Atom i najbliżej im do pierwowzoru, jakim były pierwsze produkty Asus z serii Eee. To komputery, które przestają być jedynie dodatkiem do znacznie większego laptopa. Prawie każdy z nich ma 10-calowy ekran, klawiaturę pełnowymiarową (bez części numerycznej) o długości 23-2. cm i szerokości 9-10 cm. Pracuje się na niej prawie tak wygodnie, jak na standardowej klawiaturze montowanej w średniej wielkości laptopach.

Dwie cechy odróżniają netbooka od laptopa: niska wydajność i energooszczędność. Sporo zamieszania wprowadziła co prawda platforma Nvidia ION, która w połączeniu z procesorem Intel Atom pozwala na budowę nieco droższych, lecz o wiele wydajniejszych netbooków. Jednak klasyczne netbooki to niezbyt wydajne - bo nadające się tylko do pracy z podstawowymi aplikacjami - komputery za niewielkie pieniądze. Wybraliśmy i przetestowaliśmy te najtańsze, do 160. zł.

Zastosowanie taniego netbooka

Netbooki są idealnym rozwiązaniem na długie wyjazdy. Ważą niewiele ponad kilogram, nawet wyposażone w niewielkie baterie o pojemności 3000-400. mAh potrafią pracować bez zasilania ponad cztery godziny. Jak pokazują nasze testy, najdłużej działającymi na baterii są modele zbudowane na podzespołach Intela (procesor Atom, zintegrowana karta graficzna GMA i płyta główna z chipsetem Intela). Czyli te najtańsze.

Obraz
© Rozmiary klawiatur (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

Niezależnie od tego, którą wersję przenośnego Atoma wybierzesz, będzie to komputer nadający się głównie do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Mało wydajny procesor i zintegrowana karta graficzna (nawet w najnowszej odmianie Intel GMA 3150), gigabajt pamięci RAM powodują, że praca z Vistą przy kilku otwartych okienkach może być problemem. O oglądaniu filmów Full HD, grach zapomnijmy, co najwyżej będziemy mogli oglądać filmy DivX, XviD, a grać w niezbyt wymagające internetowe gierki.

ION za drogi

Wykorzystywana w netbookach platforma ION Nvidii obsługuje technologię CUDA, która umożliwia wykorzystanie układu graficznego w aplikacjach multimedialnych i, co równie istotne, ma wbudowany kontroler HDMI. Dzięki niej można wykorzystać niewielki komputer do odtwarzania filmów, nawet w rozdzielczości Full HD. Niestety, netbooki zbudowane na tej platformie są dużo droższe.

Nowy czy stary system?

Z uwagi na duże wymagania Visty często w tanich netbookach instalowany był starszej generacji system Windows XP. To wciąż dobry wybór, jednak pojawiła się kusząca alternatywa Windows 7, który okazuje się całkiem dobrze działać na netbookach. Co istotne, wyposażono go w bardziej zaawansowane mechanizmy do oszczędzania energii, choćby z tego powodu warto go wybrać. Samsung NP-N150-JA01PL
Cena 129. zł

Samsung NP-N150-JA01PL wyposażony jest w wygodną klawiaturę (2. x 9,5 cm - dł./szer.). Obudowa w całości wykonana jest z plastiku, górna pokrywa została wykończona na wysoki połysk, wnętrze jest matowe.

Obraz
© Klasyczny netbook, który wykorzystuje najnowszą platformę Intela Pine Trail (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

Zastosowany procesor Atom N45. o częstotliwości taktowania 1,6 GHz ma zintegrowany kontroler pamięci i układ graficzny. To jednostka jednordzeniowa z możliwością przetwarzania dwóch wątków jednocześnie (technologia HyperThreading). Nie jest ona zbyt wydajna, osiągi ma porównywalne do starszych Atomów N260/N270. Zintegrowany układ graficzny Intela GMA 3150 okazuje się kilkakrotnie mniej wydajny (144 pkt w teście 3DMark06) od karty graficznej Nvidii GeForce 9400, która wykorzystywana jest w platformie ION (1300 pkt. w teście 3DMark06). Netbook wyposażony jest w twardy dysk o pojemności 160 GB, gigabajt pamięci RAM i kartę Wi-Fi ("n"). Komputer waży niecałe 1,2 kg. Wyposażony jest w nowy system Windows 7 Home Premium.

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Czas pracy na baterii

Z zamontowanym akumulatorem o pojemności 440. mAh Samsung NP-N150-JA01PL potrafi pracować prawie dziewięć godzin (Mobile- Mark 2007 Reader - 533 minuty). To bardzo dobry wynik, wśród netbooków do 1600 zł trudno będzie znaleźć dłużej działający na baterii model.

Plusy
- długi czas pracy na baterii
- niska cena
- wygodna klawiatura
- mała waga

Minusy
- niska wydajność
BenQ JoyBook Lite U121 Eco
Cena 119. zł

BenQ JoyBook U12. Eco jest nowym netbookiem, który wyposażono w 11,6-calową matrycę (rozdzielczość rzeczywista 1366 x 768 pikseli) i pełnowymiarową klawiaturę. Wraz z baterią waży zaledwie 1,4 kg.

Obraz
© BenQ JoyBook Lite U12. Eco (fot. PC World)

Sprzedawany jest ze starszym systemem Windows XP, ale to nie czyni z niego demona szybkości, bo skonstruowano go, korzystając z wolniejszej wersji procesora Intel Atom Z52. (taktowanie 1,33 GHz). Nie odczujesz z tego powodu dyskomfortu, o ile komputer będzie ci służył głównie do przeglądania Internetu czy pracy z pakietami biurowymi. Netbook sprawia dobre wrażenie. Został wyprodukowany z dobrych materiałów. Jest sztywny, ma pokrywę "na wysoki połysk", a wnętrze matowe. To praktyczne rozwiązanie, bo nie widać tak odcisków palców, jak na netbookach wykonanych w całości z materiałów odblaskowych.

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Zastosowany procesor okazuje się jeszcze oszczędniejszy pod względem zużycia energii niż N27. (1,6 GHz, 2,5 W), ale jest też od niego wolniejszy o kilkanaście procent. Niby niedużo, ale zważywszy na słabą wydajność procesorów Atom, różnica okazuje się odczuwalna. Komputer jest wyposażony w twardy dysk o pojemności 160 GB, co jest wartością standardową w tym segmencie cenowym. Przy dosyć dużym obciążeniu netbook potrafi pracować prawie 8 godzin na akumulatorze o pojemności 4800 mAh. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę to, że nie wyposażono go w żadne dodatkowe aplikacje wydłużające czas pracy na baterii.

MSI Wind U135
Cena 111. zł

Osoby narzekające na małe klawiatury w netbookach powinny być zadowolone, bo MSI ma dosyć dużą klawiaturę (2. x 9,5 cm - dł./szer.), zawierającą niewielkie, ale za to szeroko rozstawione klawisze. Komputer wykorzystuje ekran o przekątnej 10,1 cala, który pracuje z maksymalną rozdzielczością 1024 x 600 pikseli i wyposażony jest w błyszczącą powłokę.

Obraz
© MSI Wind U13. (fot. PC World)

Jasność ekranu jest zadowalająca (21. cd/m2), a kontrast wyśmienity (897:1). Ekran ten charakteryzuje się bardzo głęboką czernią. Gorzej jest z odwzorowaniem barw, ponieważ współczynnik DeltaE wynosi aż 22 pkt (im mniejsza wartość, tym mniejsze odchylenie od próbki wzorcowej). MSI Wind U135 został wyposażony w 1 GB pamięci DDR2 (667 MHz) i 250 GB twardy dysk.

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Układ graficzny to najnowszy produkt Intela GMA 3150 (zintegrowany w procesorze), który niestety oprócz tego, że jest bardziej energooszczędny to równie mało wydajny, jak poprzednik GMA 950. To typowa konfiguracja do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami. Netbook ten obciążony programem 3DMark06 zużywa maksymalnie 18 W, a przy uruchomionym systemie zaledwie 8 W. Wyposażony w akumulator o pojemności 4400 mAh potrafi działać ponad sześć godzin (MobileMark07 Reader - 387 m). To całkiem dobry wynik, aczkolwiek dużo gorszy niż netbooka Samsung NP-N150- JA01PL, który, mimo że zawiera taki sam akumulator, działa prawie 9 godzin. Dell Inspiron Mini 1012
Cena 151. zł
Komputer ma charakterystyczną pokrywę, która jest nieco przysunięta do przodu. Z zewnątrz wykonany jest na wysoki połysk, na szczęście nie widać na nim odcisków palców, ani drobnych rysek, bo zarówno pokrywa, jak i spód wykonane są z białego plastiku.

Obraz
© Dell Inspiron Mini 101. (fot. PC World)

Dell Inspiron Mini 101. ma dużą klawiaturę (25 x 10 cm) i dosyć szeroki touchpad, w którym dodatkowe dwa przyciski umieszczono na tabliczce dotykowej. Niestety okazało się to dosyć niefortunnym posunięciem, przyciski po prostu nie działają tak sprawnie, jak ich zewnętrzne odpowiedniki. Czasami pomyłkowo je naciskamy, sterując kursorem myszy. Netbook zawiera 10,1-calową matrycę pracującą w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. To standardowa konstrukcja o przyzwoitej jasności (205 cd/m2) i dobrym kontraście (298:1).

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Istotną zaletą zastosowanej matrycy jest naturalna temperatura barwowa wynosząca 641. K - to rzadko spotykana cecha, bo większość ekranów montowanych w przenośnych komputerach oferuje dosyć zimną temperaturę barwową (powyżej 7500 K). Pod względem wyposażenia w dodatkowe interfejsy okazuje się całkowicie standardową konstrukcją Pine Trail, ma trzy gniazda USB, gniazdo VGA, kartę sieciową 10/100 i szybki kontroler WLAN zgodny ze standardem "n". Do pracy w zupełności wystarczy. To ważna cecha tego komputera, ponieważ producentowi udało się zmieścić w nim dosyć dużą, jak na 10-calowe netbooki, baterię o pojemności 5000 mAh.
Fujitsu M2010
Cena 139. zł
Netbook ma niskoprofilową klawiaturę z płaskimi klawiszami o szerokości 1,6 mm. Z uwagi na to, że odstępy pomiędzy nimi są dosyć duże (2-3 mm) pracuje się na niej dużo przyjemniej, niż na małych klawiaturach montowanych w netbookach z matrycą mniejszą niż 1. cali. To wada wszystkich laptopów, które w zamian oferują małe gabaryty i wagę.

Obraz
© Fujitsu M201. (fot. PC World)

Ekran charakteryzuje się dużą jasnością i szerokimi kątami widzenia, jest też równomiernie podświetlony - 93. (podświetlenie LED). Jednordzeniowy procesor, zintegrowany układ graficzny Intela GMA 950, 160-gigabajtowy twardy dysk, bezprzewodowa karta Wi-Fi (b/g), Bluetooth, 3 gniazda USB, gniazdo VGA, czytnik kart pamięci i karta sieciowa (100 Mb/s) to standardowe wyposażenie większości netbooków.

Obraz
© (fot. PC World)

Według producenta, do Fujitsu M201. ma przyciągnąć wytrzymała obudowa. Została ona poddana takim samym testom, jak notebooki z serii Life-Book, który polega na obciążeniu komputera 200 kg ciężarem na całej powierzchni i 35 kg punktowo. Mimo że netbook oferuje krótszy czas pracy na baterii niż najlepsze pod tym względem konstrukcje (powyżej 8 godzin), to i tak uzyskany wynik - ponad 5 godzin w teście MobileMark 2007 Productivity - jest wart odnotowania. Połączenie małych rozmiarów, mocnej i trwałej obudowy oraz kilkugodzinnej pracy na akumulatorze (Li-Ion 4800 mAh) może jednak skusić potencjalnych nabywców, pomimo nieco wyższej ceny tej konstrukcji.

[

Obraz
© Netbooki - zestawienie wybranych modeli (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

]( http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24643/netbooki-zestawienie-wybranych-modeli-pcw.jpeg )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)