Wybieramy monitor LCD do 27 cali

Porównaliśmy ze sobą modele różnych producentów o przekątnej do 27 cali, mieszczące się w widełkach cenowych od 500 do 2500 złotych. Zobacz, który monitor będzie dla ciebie idealny!

Wybieramy monitor LCD do 27 cali
Źródło zdjęć: © www.komputerswiat.pl

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Wybrane przez nas modele to:

- AOC e2352Phz - ASUS ML239H - ASUS VE228H - BenQ GL2750-HM - BenQ XL2420T - iiyama ProLite B2776HDS - iiyama ProLite T2233MSC - iiyama ProLite X2377HDS - LG DM2780D-PZ - LG E2251VR - NEC MultiSync EA232WMi - NEC MultiSync EX231Wp - Philips 237E3QPHSU - Philips 273G3DHSB - Philips Moda 248C3LHSB - Samsung C23A550U - Samsung S27A950D - Samsung SyncMaster T23A350

Kompletną tabelę testową znajdziecie na ostatniej stronie artykułu.

Przekątna i rozdzielczość

Większość obecnie sprzedawanych monitorów to panoramiczne wyświetlacze pracujące z rozdzielczością 1920x108. pikseli. Najchętniej wybieramy modele z ekranem o przekątnej od 21,5 do 24 cali. W typowo domowych warunkach, w zadaniach biurowych, grach i surfowaniu po stronach, dobrze sprawdzą się te najmniejsze. Niestety, wyświetlane na 21,5-calowym ekranie elementy w rozdzielczości 1920x1080 pikseli są dosyć małe. Dlatego jeżeli mamy problem ze wzrokiem lub zależy nam na większym komforcie użytkowania, kupmy wyświetlacz o przekątnej 23 lub 24 cali. Monitor w takim rozmiarze z powodzeniem wykorzystamy również do oglądania filmów. Jeśli jednak marzymy o prawdziwym kinie domowym, wybierzmy 27-calowy wyświetlacz.

Wyposażenie kontra funkcjonalność

Wyposażenie monitora zależy od naszych wymagań i od tego, gdzie będzie stał i do czego będziemy używać komputera:

- Monitor biurowy: w tym zastosowaniu sprawdzą się najtańsze modele. Wybierając monitor wyposażony w funkcję pivot , ułatwimy sobie czytanie stron WWW lub przeglądanie długich dokumentów. Szukając monitora do biura, warto zwrócić uwagę na funkcje oszczędzania energii. Ważne są również gniazda – na tylnej ściance powinny się znaleźć porty D-Sub i DVI.
- Komputer w sypialni: jeżeli komputer stoi w sypialni, warto rozważyć kupno monitora z tunerem telewizyjnym. Dzięki niemu zyskamy możliwość oglądania telewizji. Wybierając konkretny model, koniecznie sprawdźmy, czy ma on możliwość zawieszenia na ścianie, tylko w ten sposób pogodzimy pracę przed komputerem z wygodnym oglądaniem.
- Monitor dla gracza: monitor, który spełni wymagania gracza, powinien mieć krótki czas reakcji (poniżej 10 milisekund) – tak by obraz w dynamicznej grze był ostry i wyraźny. Warunek ten spełniają monitory z matrycą TN. Gry wykorzystują panoramiczne wyświetlacze, warto tylko upewnić się, że urządzenie dobrze wyświetla obraz w niższej rozdzielczości.
Na rynku są również modele przeznaczone specjalnie dla graczy. Parametry techniczne mniej się tu liczą - producenci kuszą głównie atrakcyjnym wyglądem i dodatkowymi funkcjami.
- Monitor uniwersalny: w tej roli z powodzeniem sprawdzi się tani model z matrycą TN w rozmiarze 21,5 lub 2. cale. Warto zadbać, by monitor miał wbudowane głośniki oraz choćby jedno gniazdo USB i HDMI. Jeśli do naszego pokoju podczas dnia wpada dużo słońca, wybierzmy model z wysoką jasnością świecenia i matowym ekranem.

Test w pigułce

Regulacja ekranu

Komfortowa praca z monitorem wymaga dostosowania pozycji wyświetlacza. Niestety, większość testowanych monitorów pozwala nam jedynie regulować nachylenie ekranu. Jeżeli nie chcemy pod monitor wkładać grubych książek, powinniśmy wybrać urządzenie z regulowaną wysokością kolumny. Najlepiej pod względem możliwości dostosowania pozycji wyświetlacza wypadają w teście obydwa modele firmy NEC-a oraz BenQ XL2420. (monitory te mają też funkcję pivot).

Głośniki

Głośniki montowane w monitorach nie nadają się do głośnego słuchania muzyki. Wystarczą do rozmów przez komunikator, odtwarzania dźwięków systemu i ewentualnie filmów. W teście tylko kilka modeli ma głośniki. Najgłośniej grają oba modele z wbudowanym tunerem - LG i Samsung.

Obraz
© Głośniki w monitorze NEC MultiSync EA232WMi to dwa charakterstyczne "garby" na dole obudowy. Na lewym umocowano gniazdo słuchawkowe (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google Tuner telewizyjny

Dwa spośród testowanych modeli wyposażono w tuner telewizyjny - LG DM2780D-PZ oraz Samsung SyncMaster T23A350. LG możemy podłączyć zarówno do kablówki, jak i anteny zewnętrznej i oglądać cyfrowe i analogowe programy. Samsung ma tylko tuner cyfrowy DVB-T. Oba urządzenia mają piloty zdalnego sterowania, a pod względem obsługi i gniazd połączeniowych przypominają bardziej telewizory niż monitory.

Obraz
© Monitor z tunerem TV łatwo odróżnić po rozbudowanym panelu gniazd i złączy (fot. www.komputerswiat.pl)

Jakość obrazu

Większość monitorów w teście wyposażono w matrycę TN, w pięciu modelach znajdziemy matrycę IPS, a w jednym - PVA. Testy pokazują, że wyświet­lany na teoretycznie lepszych ekranach IPS obraz nie zawsze ma lepsze parametry niż na tanich wyświetlaczach TN. Oprócz matrycy bardzo ważne są również jakość podświetlenia oraz wierność kolorów. Z odwzorowaniem kolorów najlepiej radzą sobie monitory LG DM2780D-PZ, Samsung S27A950D, NEC MultiSync EA232WMi i AOC e2352Phz. Szczegółów dotyczących podświetlenia matrycy szukajcie na końcu artykułu w tabeli testowej.

Najkrótszy czas reakcji matrycy ma Samsung S27A950D (poniżej 2 milisekund), a najdłuższy, prawie 1. milisekund, wyposażony w matrycę IPS Philips 237E3QPHSU. Największym kontrastem obrazu może pochwalić się natomiast NEC MultiSync EX231Wp (aż 4183:1).

3D

Pięć testowanych monitorów pozwala wyświetlić obraz 3D. Zwycięzca testu (LG DM2780D-PZ) i monitor AOC e2352Phz wykorzystują technologię polaryzacyjną. W wypadku modeli Samsung S27A950D i Philips 273G3DHSB mamy do czynienia z lepszą jakościowo technologią migawkową. BenQ XL2420T jest natomiast tylko przygotowany do obsługi 3. (odświeżanie 120 Hz), więc wymaga dokupienia na przykład systemu NVIDIA 3D Vision.

Złącza

Monitory obsługują dwa typy sygnału - cyfrowy i analogowy. Cyfrowy przesyłany jest przez złącze DVI, HDMI lub DisplayPort, analogowy - przez D-Sub i DVI. Wszystkie monitory w teście obsługują cyfrowy standard. Najpopularniejszym obecnie złączem jest HDMI. W stosunku do DVI pozwala ono na przesyłanie dodatkowo dźwięku. Do HDMI możemy podłączyć również dekoder telewizji kablowej, odtwarzacz Blu-ray czy kamerę wideo. Złącza HDMI brakuje jedynie w modelu NEC MultiSync EA232WMi, znajdziemy w nim za to nowoczesne, choć rzadko używane gniazdo DisplayPort. Także analogowy sygnał jest na ogół akpceptowany przez monitory, wyjątkiem jest Samsung S27A950D. Z tego powodu model ten nie nadaje się do starych komputerów z portem D-Sub.

Monitory wyposażane są też w złącza USB. Pod tym względem wyróżnia się Samsung C23A550U - ma cztery porty USB, w tym dwa w standardzie USB 3.0 (poniżej). Model ten ma też wbudowaną kartę sieciową. Przewód sieci domowej podłączamy więc do monitora, a nie komputera.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Oszczędzanie energii

Producenci dodają energooszczędne tryby wyświetlania obrazu, w których niższy pobór mocy osiągnięto, zmniejszając jasność. Najefektywniejszy tryb oszczędzania ma Philips 237E3QPHSU. Monitor ma czujnik obecności użytkownika przed ekranem. Jeżeli przed komputerm nie ma nikogo, zmniejszane jest podświetlanie ekranu, a pobór energii spada o 62 procent. Podobny czujnik mają również Samsung S27A950D i NEC MultiSync EX231Wp.

Dodatkowe możliwości

Niektóre monitory mają też nietypowe funkcje. Na przykład zwycięzca testu ma wbudowany odtwarzacz multimedialny. Dzięki niemu możemy odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia bez użycia komputera.

Ciekawą funkcję dla graczy ma BenQ XL2420T. Urządzenie wyposażono w dodatkowy kontroler (patrz poniżej), za pomocą którego możemy szybko przełączyć monitor w jeden z trzech zaprogramowanych profili ustawień.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Oba modele NEC i Samsung S27A950. mają z kolei czujnik natężenia świat­ła. Dzięki niemu ekrany automatycznie dostosują najlepszą jakość świecenia do warunków panujących w pomieszczeniu (w nocy obraz zostanie przyciemniony, w słoneczny dzień ekran będzie świecił z maksymalną siłą).

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google Prezentacja monitorów (kolejność według zajętego miejsca)

Poniżej prezentujemy krótki opis każdego z monitorów. Kompletną tabelę z porównaniem parametrów wszystkich monitorów znajdziecie na ostatniej stronie naszego testu.

1. LG DM2780D-PZ (27 cali)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Zwycięzca testu to monitor mogący wyświetlać trójwymiarowy obraz. W urządzenie wbudowano tuner telewizyjny i odtwarzacz USB. LG ma też bogaty zestaw gniazd połączeniowych. Wykonana w technologii TN matryca zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Co ważne, cena urządzenia kształtuje się na atrakcyjnym poziomie. Zwycięskiemu monitorowi można jedynie wytknąć przeciętny kontrast.

2. Samsung S27A950D (27 cali)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Samsung ma atrakcyjny, nieco futurystyczny wygląd. Cienki ekran (1,2 cm), aluminiowa obudowa i nietypowa podstawka zwracają na siebie uwagę. Niestety, podstawka nie jest zbyt funkcjonalna - umożliwia bowiem tylko pochylenie ekranu, nie zmieszczono w niej też głośników i zasilacza. Samsung wyróżnia się też jakością obrazu, jego wadą jest wysoka cena i brak analogowego gniazda.

3. Philips 273G3DHSB (27 cali)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

W komplecie z tym monitorem dostajemy okulary 3. i podłączany do komputera synchronizator. Okulary są zasilane z wbudowanego akumulatora, do ładowania służy umieszczone na bocznej ściance monitora złącze USB – to jedyna funkcja tego portu. Philips potrafi zamienić obraz 2D na 3D. Atrakcyjny wygląd psuje nieco słabo wykonana podstawka. Jakość obrazu jest bardzo dobra.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google 4. Samsung C23A550U (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Kontrastowy, równomiernie podświetlony obraz o bardzo dobrze odwzorowanych kolorach –. to niewątpliwe zalety tego modelu. Również stylistyka Samsunga jest ciekawa – w podstawce umieszczono czteroportowy hub USB i kartę sieciową. Monitor udostępnia nam zatem połączenie z internetem za pomocą złącza USB. Przeciętne kąty widzenia rekompensuje funkcja MAGIC Angle.

5. NEC MultiSync EA232WMi (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Kontrastowy, równomiernie podświetlony obraz o bardzo dobrze odwzorowanych kolorach –. to niewątpliwe zalety tego modelu. Również stylistyka Samsunga jest ciekawa – w podstawce umieszczono czteroportowy hub USB i kartę sieciową. Monitor udostępnia nam zatem połączenie z internetem za pomocą złącza USB. Przeciętne kąty widzenia rekompensuje funkcja MAGIC Angle.

6. BenQ XL2420T (24 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

BenQ to monitor dla graczy. Z całej stawki wyróżnia go dołączany do podstawki (za pomocą uchwytu magnetycznego) specjalny kontroler. Umożliwia on szybkie przełączanie trybów pracy monitora - dla graczy to szczególnie przydatna funkcja. BenQ ma opcję regulacji intensywności czerni, tak by dostrzec wszystkie szczegóły w grach. Godne pochwały są duże możliwości dostosowania pozycji ekranu.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google 7. Samsung SyncMaster T23A350 (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Samsung T32A35. wygląda jak telewizor z parku miniatur. Menu, pilot zdalnego sterowania i stylistyka - to wszystko przypomina odbiorniki TV Samsunga. Model ten wyposażony został jedynie w tuner do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, dlatego nie podłączymy go na przykład do kablówki. Jakość obrazu jest dobra, Samsung ma wysoki kontrast i krótki czas reakcji.

8. iiyama ProLite B2776HDS (27 cali)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

iiyama to ogromny, dosyć przeciętnie wyglądający monitor. Jedynym stylistycznym dodatkiem jest duża niebieska dioda, która niestety może przeszkadzać podczas pracy. Jakość obrazu jest bardzo dobra, choć urządzenie ma przeciętne kąty widzenia i dosyć nierównomierne podświetlanie. Monitor iiyama wyposażono w komplet gniazd połączeniowych i stereofoniczne głośniki.

9. iiyama ProLite X2377HDS (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Kolejny w teście model firmy iiyama ma 23-calową matrycę IPS. Ekran jest równomiernie podświetlony i bardzo dobrze odwzorowuje kolory. Dosyć długi czas reakcji (ponad 12 ms) możemy skrócić, aktywując funkcję OverDrive.
Błyszcząca plastykowa ramka wokół ekranu sprawia, że model ten wygląda nowocześ­nie. Szkoda, że podstawka nie ma regulacji wysokości ekranu.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google 10. BenQ GL2750-HM (27 cali)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

BenQ wyposażono w 27-calowy ekran wykonany w technologii TN. Największym mankamentem tego modelu są słabe kąty widzenia, jednak za jasność (29. cd/m2), kontrast (1547:1) oraz odwzorowanie kolorów (94%) monitorowi należą się mocne piątki. Urządzenie ma krótki czas reakcji (2,8 ms), a w trybie Economy zużywa niecałe 15 watów. BenQ ma również wbudowane głośniki i komplet gniazd.

11. Philips Moda 248C3LHSB (23,6 cala)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

To chyba elegancka, aluminiowa podstawka sprawia, że Philips wygląda atrakcyjnie. Model ten wygodnie obsługujemy za pomocą podświetlanych przycisków i czytelnego, prostego w nawigacji menu OSD. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, producent dodatkowo wyposażył go w przydatne opcje poprawy jakości obrazu - SmartImage, SmartTxt i SmartKolor.

12. ASUS ML239H (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google 13. AOC e2352Phz (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

AOC wyposażony jest w matrycę IPS. Niestety, oprócz wzorowego odwzorowania kolorów obraz nieco rozczarowuje niską jasnością świecenia, nierównomiernym podświetleniem i przeciętnymi kątami widzenia. Zaskakuje natomiast bardzo krótki czas reakcji. AOC wygląda atrakcyjnie, pozwala również wyświetlać obraz 3D. W komplecie dostajemy dwie pary okularów polaryzacyjnych.

14. NEC MultiSync EX231Wp (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

NEC to smukły, solidnie wykonany monitor z funkcjonalną podstawką. Urządzenie ma czujnik ruchu i natężenia światła. Dzięki nim możemy zaoszczędzić ponad 4. procent energii i dostosować jasność ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu. Dobry system podświetlania zapewnia niewiarygodny kontrast 4183:1. Mimo niezbyt czytelnego menu urządzenie jest wygodne w obsłudze.

15. iiyama ProLite T2233MSC (22 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

To jedyny monitor w teście wyposażony w czułą na dotyk, wykrywającą dwa palce, powierzchnię. Pod względem wymiarów urządzenie przypomina monitor CRT - ciężka podstawka sprawia jednak, że urządzenie jest bardzo stabilne. Umieszczona pod warstwą szkła, 22-calowa matryca podświetlana jest lampami CCFL - niestety, niezbyt równomiernie. Kolory i kontrast otrzymują wysokie oceny.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google 16. LG E2251VR (21,5 cala)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

LG jest najtańszym monitorem w teście, mimo to prezentuje się lepiej niż niektóre nawet dwukrotnie droższe urządzenia. Wyposażono go w matrycę TN, która bardzo dobrze odwzorowuje barwy i ma krótki czas reakcji. Kontrast i jasność, równomierność ekranu i kąty widzenia są przeciętne. LG ma również wszystkie potrzebne gniazda: DVI, D-Sub i HDMI. Brakuje natomiast głośników.

17. ASUS VE228H (21,5 cala)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Niska cena w przypadku tego modelu wpłynęła jedynie na wygląd - monitor prezentuje się dosyć przeciętnie. Pod względem wyposażenia trudno mu cokolwiek zarzucić - ma wszystkie potrzebne gniazda połączeniowe, wbudowane głośniki, oferuje też całkiem dobrą jakość obrazu. VE228. ma wysoki kontrast (1124:1) i bardzo dobre odwzorowanie kolorów (93%).

18. Philips 237E3QPHSU (23 cale)

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Philips to najtańszy monitor z matrycą IPS. Niestety, producent nie wykorzystał jej możliwości. Niedopracowane podświetlanie przekłada się na nieco gorszą niz w innych modelach równomierność świecenia i jasność obrazu. Również kąty widzenia są przeciętne. Philips ma za to czujnik ruchu, który wykrywa użytkownika przed monitorem. Rozwiązanie to pozwala skutecznie oszczędzać energię.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google Tabela testowa (Porównanie 18 monitorów LCD)

Obraz
© Kliknij, aby wyświetlić tabelę w powiększeniu - plik PDF (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Nexus 7. Wyciekła specyfikacja tabletu Google

Źródło artykułu:Komputer Świat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)