Wybieramy i montujemy internet w domu - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybieramy i montujemy internet w domu - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybieramy i montujemy internet w domu - wszystko, co musisz wiedzieć
Źródło zdjęć: © Fotolia | Silvano Rebai
Adam Bednarek
20.07.2017 14:13, aktualizacja: 22.12.2017 12:05

Wybór Internetu nie jest tak skomplikowany, jak można by sobie to wyobrazić. Wystarczy tylko wiedzieć, czego potrzebujemy i na co możemy sobie pozwolić.

Jaki Internet?

Dziś najszybszą możliwą opcją jest światłowód. W najmocniejszej wersji prędkość pobierania może wynosić do 600 Mb/s. Wbrew pozorom taki Internet nie jest bardzo drogi – w Orange zapłacimy za niego 69,90 zł miesięcznie. Wyjdzie nas taniej, gdy połączymy go z pakietem telewizyjnym. To jednak zależy od naszych potrzeb, nad którymi zastanowimy się za chwilę.

Światłowód dostępny jest coraz szerzej, ale jeszcze nie wszyscy Polacy mogą z niego skorzystać. Najpierw należy więc upewnić się, czy taka technologia znajduje się w naszym miejscu zamieszkania. Mieszkańcy bloków powinni znaleźć ulotki i informację o tym, że mogą zainstalować światłowód. A najszybciej będzie wejść na stronę Orange i sprawdzić, czy zamontowanie takiego Internetu jest możliwe i jaką prędkość możemy uzyskać.

Alternatywą dla super szybkiego światłowodu jest Internet kablowy. Jest wolniejszy, ale wciąż mówimy o dużych prędkościach – np. 80 Mb/s. Do oglądania filmów w wysokiej jakości, gier czy pobierania to naprawdę solidny wynik. Jeżeli więc nie potrzebujemy aż tak szybkiej sieci, można wybrać Internet kablowy. Choć jeśli się ma możliwość, to lepiej postawić na światłowód, tym bardziej, że różnice w cenach są niewielkie.

Niestety na wsiach czy w mniejszych miejscowościach nie tylko nie ma światłowodu, ale i nawet sieci kablowej. W takiej sytuacji jedynym wyborem jest Internet mobilny. Wolniejszy, ale spokojnie – nie ślamazarny. Już prawie cała Polska pokryta jest zasięgiem LTE, co oznacza, że możemy cieszyć się dobrej jakości Internetem nawet poza miejskimi obszarami. Przed wyborem Internetu mobilnego warto sprawdzić mapę zasięgu na stronie operatora.

Jeśli nawet nie znajdujemy się na obszarze objętym zasięgiem lub LTE łapie tylko na zewnątrz, a nie w domu, to wcale nie trzeba się przejmować. Wystarczy dokupić specjalną antenę. Nadajnik lepiej wyszukuje sygnał i poprawia jego stabilizację. Antenę odpowiednią do usługi i częstotliwości bez problemu dobierze nam operator. Gdy już mamy taki sprzęt, należy skierować antenę w stronę nadajnika. Antena jest w pełni odporna na warunki atmosferyczne, niweluje więc wpływ deszczu czy wiatru na jakość sygnału. Zawieszona wysoko, np. na dachu, sprawi, że połączenia nie będą zakłócać drzewa czy linie energetyczne.

Do czego potrzebujesz Internetu?

To drugie najważniejsze pytanie. Kluczowe, jeśli nie chce się przepłacać. Osoby, które wiedzą, że zamierzają grać dużo w sieci, pobierać sporych rozmiarów pliki czy oglądać filmy i seriale w wysokiej jakości powinny – jeśli mają taką możliwość – wybrać światłowód. Tym bardziej, gdy z Internetu domowego korzysta więcej niż jedna osoba. Dzięki temu grający nie przeszkodzi oglądającemu, i odwrotnie. Do mniejszych, skromniejszych potrzeb wystarczy Internet kablowy. Jeśli ktoś nie zamierza rezygnować z telewizji, warto połączyć te usługi, by płacić za Internet i kanały telewizyjne mniej. W Orange jest taka opcja. Np. światłowód (600 Mb/s) i telewizja z 99 kanałami HD wyniesie nas 120 zł.

A co, jeśli Internet służy ci wyłącznie do przeglądania Facebooka, poczty i okazjonalnego oglądania filmów? Internet mobilny w zupełności wystarczy, nawet jeżeli nie mieszkasz na wsi. W mieście o zasięg nie trzeba się martwić. A oferty na kartę pozwalają dobrać pakiet danych do własnych potrzeb. Za 30 zł miesięcznie dostaniemy 15 GB. To wystarczająca ilość transferu, by korzystać z mediów społecznościowych, serwisów i okazyjnego oglądania filmów (np. godzina filmu w średniej jakości na Netfliksie to 700 Mb, a godzina filmu na YouTube w rozdzielczości 480p zabierze 450 MB).

Jaki sprzęt i montaż?

Bezprzewodowy Internet w domu zapewni nam router. Wydajny router zapewni operator, dostosowując go do usługi. Warto zwrócić uwagę na liczbę anten. Np. FunBox 3.0 od Orange ma ich wiele, dzięki czemu sygnał będzie stabilny. Osoby mieszkające w dużych domach powinny rozważyć zakup Wi-Fi Extender Plus. Przy podłączeniu Wi-Fi wzmacnia sygnał, a po podłączeniu urządzenia do gniazda Ethernet w modemie, pozwala korzystać z Wi-Fi z maksymalną prędkością niezależnie od dystansu. Musimy upewnić się, że router ma najnowsze protokoły, by móc obsłużyć ogromne prędkości nowoczesnego łącza również drogą bezprzewodową.

Instalacja Internetu w Orange nie jest problemem, bo operator oferuje darmową dostawę i montaż. A wszystko to nawet w jeden dzień.

Partnerem artykułu jest firma Orange

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)