Wulkan Mount Michael - ósmy na świecie. W odkryciu pomogły zdjęcia z kosmosu

Wulkan Mount Michael - ósmy na świecie. W odkryciu pomogły zdjęcia z kosmosu22.07.2019 09:42
Wulkan Mount Michael - ósmy na świecie. W odkryciu pomogły zdjęcia z kosmosu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Wcześniej odkryto zaledwie siedem takich miejsc. Jezioro lawy w wulkanie Mount Michael jest ósmym tak rzadkim zjawiskiem. Dla naukowców znalezienie go nie było prostym zadaniem.

Wulkan Mount Michael znajduje się na wyspie Saunders, leżącej na Oceanie Południowym. Do wulkanu niełatwo dotrzeć i go zbadać, więc odkrycie jeziora lawy możliwe było dzięki zdjęciom satelitarnym,

Pierwsze ślady wskazujące na jezioro lawy naukowcy zaobserwowali już w 2001 roku. Wówczas jednak badanie nie pozwoliło potwierdzić, że mamy do czynienia z tym rzadkim zjawiskiem. Dopiero analiza zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości z lat 2003-2018 umożliwiła potwierdzenie kolejnego jeziora lawowego na Ziemi.

289816549970508794
Źródło zdjęć: © Wikipedia

Zobacz też: Mount Everest nie jest najwyższy na Ziemi

Według badań naukowców, średnica odkrytego ósmego jeziora lawowego wynosi od 90 do 215 m, zaś jego temperatura - od 989 do 1279 st. C.

Jak pisze serwis Nauka w Polsce, miejsca, w których znajduje się siedem pozostałych jezior lawy to: Nyiragongo w Republice Kongo, Erta Ale w Etiopii, Erebus na Wyspie Rossa, Mount Yasur oraz Ambrim w Vanuatu, Kilauea na Hawajach i Masaya w Nikaragui.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)