Wtórne lub suche utonięcie. Cichy zabójca z nadmorskich plaż
Wtórne/Suche utonięcie nie jest oficjalnym terminem medycznym. Według ratowników nie jest też de facto utonięciem. Jest jednak poważnym zagrożeniem dla osób kąpiących się w morzu. Wystarczy zachłyśnięcie się słoną wodą.
Zjawisko, zwane potocznie "wtórnym utonięciem" lub "suchym utonięciem" odnosi się do powikłań po podtopieniu w morskiej wodzie. W takim wypadku do płuc osoby, która zachłysnęła się podczas morskiej kąpieli, dostaje się słona woda. Jeśli nie opuści ona całkowicie płuc (przez odkaszlnięcie lub intubowanie i odessanie), to może prowadzić do poważnych problemów a nawet śmierci.
Wtórne utonięcie zabrało 4-latka
W 2017 roku świat obiegła informacja o śmierci 4-letniego Francisco Delgado z Teksasu w USA. Wcześniej nie stało się nic szczególnego. Chłopiec wraz z rodzicami po prostu poszedł pływać. Później pojawił się ból brzucha, wymioty, biegunka. Czyli symptomy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom albo zwykłemu zatruciu. Rodzina z małym Francisco do lekarza nie poszła.
Po kilku dniach chłopiec zasłabł. Szybki transport do szpitala niestety w niczym nie pomógł. Na miejscu okazało się, że płuca 4-latka są wypełnione wodą. Pomimo reanimacji, chłopiec zmarł. Lekarz zdiagnozował właśnie "suche utonięcie". Po fakcie okazało się także, że wcześniejsze symptomy wcale nie były typowe.
Słona woda pozostaje w płucach
Słodka woda, która trafia do płuc, z czasem zostanie wchłonięta przez organizm. Słona woda natomiast pozostaje w płucach i dodatkowo powoduje przenikanie płynów do płuc (ma to związek z ciśnieniem osmotycznym słonej wody). Skutkuje to "zalaniem", czyli obrzękiem płuc.
"Wtórne utonięcie" może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest o tyle niebezpieczne, że początkowo poszkodowana osoba może czuć się dobrze. Symptomy pojawiają się dopiero po pewnym czasie od 24 do 72 godzin i mogą obejmować: duszność, problemy z oddychaniem, zawroty głowy i utratę przytomności (związane z niedotlenieniem mózgu) oraz całkowite zatrzymanie oddychania.
Pierwsza pomoc przy wtórnym utonięciu
Pierwsza pomoc w takich przypadkach ogranicza się do resuscytacji krążeniowo oddechowej, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa oddechy, oraz do wezwania karetki pogotowia. Ratownik wodny Andrzej Panafiuk z Centrum Ratownictwa RESCUE pisze, że do "wtórnego utonięcia" dochodzi w przypadkach, gdy ofiara podtopienia mówi, że czuje się dobrze i nie chce jechać do szpitala.
Oczywiście nie trzeba tego robić za każdym razem, gdy zachłyśniemy się morską wodą. Jednak jeśli po takim wypadku my lub bliska nam osoba będzie skarżyła się na opisane wcześniej problemy, to należy jak najszybciej pojechać do lekarza.