Wszczepiony do mózgu implant daje nowy zmysł

Wszczepiony do mózgu implant daje nowy zmysł
Źródło zdjęć: © chip.pl

08.04.2015 14:17, aktual.: 08.04.2015 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszczepiony do mózgu implant geomagnetyczny pozwala ślepym szczurom przejść przez labirynt - informuje New Scientist.

Wszczepienia i przetestowania ważącego 2,5 grama implantu, który reaguje na ziemskie pole magnetyczne jak elektroniczny kompas, dokonał zespół naukowców z uniwersytetu w Tokio, na którego czele stoi Yuji Ikegaya. Podobne czujniki instalowane są w smartfonach, jednak ten wszczepiony wyposażono w elektrody wprowadzone do kory wzrokowej - części mózgu odpowiedzialnej za widzenie.

Jeśli szczur kieruje głowę na północ, pobudzana jest kora czołowa po prawej stronie, jeśli na południe –. po lewej. Dzięki temu niewidomy szczur tworzy w mózgu magnetyczną mapę swojego otoczenia.

Jak wynika z badań, szczury szybko uczą się korzystać z całkowicie nienaturalnego “zmysłu”. i znajdować dzięki niemu pokarm w prostym labiryncie równie sprawnie, co widzące i znacznie szybciej niż niewidzące szczury bez dodatkowego zmysłu.

Możliwe, że ludzie także są zdolni do podobnej adaptacji, co pozwoliłoby pomóc np. osobom niewidomym czy sparaliżowanym, a nawet wyposażyć zdrowe osoby w dodatkowe zmysły odbierające ziemskie pole magnetyczne, ultrafiolet, fale radiowe czy ultradźwięki. „Czujniki ultradźwiękowe oraz wykrywające fale radiowe mogłyby znaleźć zastosowanie w komunikacji międzyludzkiej kolejnej generacji" –. snuję wizje Ikegaya.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)