Wstrząśnij kamieniem, zmień iPoda na lepsze

Wstrząśnij kamieniem, zmień iPoda na lepsze
Źródło zdjęć: © WP.PL | [k-o]

10.07.2007 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uważasz, że iPod Apple jest nudny bo nie można zmienić
"tapetki", a wgranie nowej gierki oznacza konieczność odwiedzin w
wirtualnym sklepie iTunesStore, w którym wybór gier jest ograniczona do prostych platformówek i zręcznościówek z lat 80 poprzedniego stulecia adaptowanych do współczesnego sprzętu?

*Uważasz, że iPod Apple jest nudny bo nie można zmienić "tapetki", a wgranie nowej gierki oznacza konieczność odwiedzin w wirtualnym sklepie iTunesStore, w którym wybór gier jest ograniczona do prostych platformówek i zręcznościówek z lat 80 poprzedniego stulecia adaptowanych do współczesnego sprzętu? *
Jak jeszcze do tego dołożyć konieczność używania oprogramowania iTunes do wgrywania wszystkiego od muzyki poprzez zdjęcia po filmy. Trzeba również pamiętać, że iPod robi wszystko by utrudnić zgranie tych materiałów na inny komputer. Bez dodatkowego oprogramowania jedynym wyjściem jest wgranie plików które chcemy przenieść jeszcze raz na iPoda, lecz tym razem w trybie dysku twardego. Dzięki temu będziemy mogli skopiować pliki z iPoda. Jednak musimy mieć je dwukrotnie wgrane do playera. Raz poprzez iTunes, by móc je odtwarzać na iPodzie. Drugi raz zapisane jak na przenośnym dysku twardym, by móc je przenieść miedzy komputerami.

Jest mało praktyczne, bo marnujemy dwa razy więcej miejsca na nośniku iPoda niż jest to koniecznie. Lub też musimy używać dodatkowych programów by wydobyć nasze pliki z odtwarzacza. A przecież większość dostępnych na rynku odtwarzaczy potrafi doskonale obejść się bez dedykowanego oprogramowania do ładowania multimediów, a zgrywanie zawartości playera na dysk innego komputera nie rożni się niczym od kopiowania danych z przenośnego dysku czy pendrive’a.

Warto by wspomnieć korektor dźwięku, w którego ustawienia z poziomu odtwarzacza możemy ingerować tylko w jeden sposób. Wybierając jedno z 20 fabrycznych ustawień. Czy można coś takiego zrobić z iPodem by usunąć tę i inne opisane cechy, uznawane przez wielu za wady?

Obraz
© RockBox

Oczywiście!!! Dzięki hobbistom skupionym wokół projektu RockBoxmożemy mieć iPoda innego niż wszyscy. RockBox to rozwijany na zasadach _ Open Source _ alternatywny firmware dla odtwarzaczy multimedialnych, nie tylko dla iPoda.

Jądrem systemu RockBox jest Linux przygotowany z myślą o urządzeniach przenośnych. Dzięki temu oprogramowanie jest bardzo elastyczne, a grupa programistów skupionych wokół projektu aktualizuje go praktycznie co dziennie. Reagując na uwagi o błędach oraz wdrażając nowe funkcjonalności o których implementację zabiegają użytkownicy. I wszystko to zupełnie za darmo.

Instalacja RockBox’a na iPodzie nie jest czymś szczególnie trudnym. Wystarczy pobrać pliki przygotowane dla naszego modelu odtwarzacza i wgrać je na jego dysk, po rozpakowaniu do katalogu ".rockbox". Proste, prawda? Wystarczy dysponować dostępem do sieci, by pobrać pliki (nie trzeba mieć 12Mbps łącza, plik ma około 2MB) oraz kablem USB by wgrać je do urządzenia po rozpakowaniu z archiwum ZIP. Jednak to nie wszystko. Musimy ściągnąć jeszcze mały programik który zainstaluje na iPodzie bootloader, który załaduje RockBox’a.

Po odłączeniu od komputera iPod "obudzi" się już pod kontrolą nowego oprogramowania.
W domyślnych ustawieniach ekran będzie prezentował się dość ubogo, wręcz ascetycznie. Musimy zapomnieć o graficznych bajerach rodem z Apple, przynajmniej przy pierwszym uruchomieniu. Ale nawet pobieżne przyjrzenie się ekranowi odtwarzania pozwala zauważyć nowe funkcjonalności. Jak choćby stereofoniczny wskaźnik sygnału, który pojawił się poniżej wskaźnika postępu odtwarzania czy wyświetlanie stopnia kompresji który widoczny jest poniżej wskaźnika czasu utworu.

Obraz
© RockBox tuning

Wygląd ekranu możemy zmieniać poprzez załadowanie gotowych motywów. Możemy też tworzyć własne. Zmienić możemy praktycznie wszystko, od tapety, po przez czcionki, kończąc na wyglądzie poszczególnych elementów interface’u takich jak pasek postępu odtwarzania, synalizatory stanu odtwarzacza itp.

To nie wszystko. Do dyspozycji mam dwa tryby korektora graficznego. Pierwszy, _ programowy _. Korekcja dźwięku realizowana jest po przez oprogramowanie. Mamy do dyspozycji pięciopunktowy korektor graficzny. Drugi tryb to korektor _ sprzętowy _. W odróżnieniu od oryginalnego firmware iPoda, RockBox pozwala nam na pełne przejęcie kontroli nad sprzętem. I oddaje do naszej dyspozycji doskonały pięciopunktowy _ korektor parametryczny _.

Różni się on od stosowanych powszechnie equalizerów tym, że możemy regulować nie tylko podbicie i osłabienie wybranej, ustawionej na sztywno częstotliwości. Możemy regulować częstotliwość środkową filtru, a także stromość jego charakterystyki ( _ tzw. dobroć, lub parametr Q _). Dzięki temu możemy praktycznie dowolnie kształtować charakterystykę dźwiękową naszego odtwarzacza. Dostosować ją do używanych przez nas słuchawek oraz naszych upodobań.

Obraz
© Asteroids

Dla RockBox’a, dzięki jego otwartej architekturze powstają coraz to nowe dodatki które instalowane i uruchamiane są jako pluginy. Są to na przykład różne wskaźniki poziomu sygnału, lub też wizualizery. Jak na przykład "osciloscope". Są też różne gry. Poczynając od klasycznego Asteroids, po przez różne mutacje Ponga, Arkanoida, Tetrisa, PacMana, Sapera. Jeśli przyjdzie nam ochota zagrać w Doom’a... to też możemy. Wystarczy wgrać pliki "scenariuszy" .wad i uruchomić plugin Doom. Możemy też grać w szachy lub rozwiązywać sudoku. RockBox zmienia iPoda w konsolę do gier ;-) Po uruchomieniu "RockBoy" mamy emulację przenośnej konsoli Nintendo GameBoy i GameBoy Color ;-) Bardziej kreatywni mogą uruchomić znajdujący się w standardowej instalacji RockBox’a edytor tekstów przypominający WordPada bądź prosty program graficzny a’la Paint.

Prócz tego RockBox zmienia sposób zarządzania i odtwarzania plikami w iPodzie. Nie potrzebujemy już żadnego dodatkowego oprogramowania by wgrać lub zgrać muzykę z iPoda. Po prostu wgrywamy ją do wybranego katalogu. By je odtworzyć, po prostu wskazujemy miejsce z którego mają być pobierane pliki do grania. Na inny komputer kopiujemy je tak jak z przenośnego dysku.

Możemy uaktywnić opcję "Voice Menu". By ją aktywować musimy wgrać do specjalnego katalogu RockBox’a pliki z próbkami mowy, które są do pobrania z sieci. W zależności od wybranych próbek iPod będzie nam odczytywał pozycję menu w której się znajdujemy, tytuł wybranego utworu i tym podobne dane kobiecym, męski czy też robocim głosem. Funkcja ta nie jest do końca poprawnie zaimplementowana w iPodzie. Dość często zdarzało się iż iPod "czytał" zupełnie inne informacje niż można było tego oczekiwać. Ten bład zostanie napewno niedługo poprawiony.

Obraz
© iPod po staremu

RockBox nie niszczy oryginalnego oprogramowania iPoda. Odtwarzacz możemy w każdej chwili zrestartować i uruchomić pod kontrolą applowskiego, pierwotnego oprogramowania. Wystarczy tuż po restarcie przesunąć przełącznik blokujący manipulator iPoda na pozycje "HOLD", a iPod przywita nas dobrze znanym jabłuszkiem.

Usunięcie na stałe RockBox’a jest rónie proste jak jego instalacja. Wystarczy usunąć katalog ".rockbox" oraz uruchomić program instalujący bootloader. Tym razem na zapytanie programu należy wcisnąć klawisz "u". I po RockBoxie na naszym odtwarzaczu.