Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu - akcja promująca recykling urządzeń elektrycznych i elektroniczny
Elektroodpady są obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ekologicznych. Ich ilość systematycznie rośnie, a zużyte sprzęty, bez selektywnej zbiórki i recyklingu, coraz bardziej zanieczyszczają środowisko. Podczas Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu, współorganizowanych przez firmy FagorMastercook, Biosystem oraz Urząd Miasta, mieszkańcy będą mogli oddać niepotrzebne urządzenia oraz wziąć udział w szeregu akcji edukacyjnych.
06.09.2012 10:41
Działania rozpoczną się 1. września otwarciem wystawy edukacyjnej na Rynku dot. zbiórki selektywnej sprzętu elektronicznego. Jej celem będzie podniesienie świadomości mieszkańców, odnośnie szkodliwego wpływu substancji zawartych w odpadach elektrycznych i elektronicznych (m.in. sprzęcie RTV i AGD) na środowisko, a przez to – zmiana postawy odnośnie selektywnej zbiórki.
_ Wciąż za mało osób zdaje sobie sprawę, że nawet jedna bateria może zanieczyścić 400 litrów wody czy 1 m3 gleby. Nasza wiedza na temat szkodliwego wpływu substancji zawartych w elektroodpadach jest znikoma, ale mamy szansę uzupełnić ją odwiedzając wystawę na rynku, która potrwa do 26 września. Dzięki niej dowiemy się, jakie skutki wywołuje niewłaściwe zagospodarowanie elektroodpadów, jak wiele korzyści wynika z ich przetwarzania oraz jak dotkliwe mogą być konsekwencje prawne, związane z niewłaściwym postępowaniem z tego typu odpadami _ –. mówi Ewa Paszkiewicz, Szef ds. Zintegrowanych Systemów ISO w FagorMastercook.
Z kolei 1. września rozpocznie się konkurs o tematyce ekologicznej, w formie miejskich podchodów, skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Będą oni rywalizować i zdobywać punkty, wykazując się wiedzą z zakresu właściwego postępowania z elektroodpadami. Ważną częścią Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu będzie także zbiórka zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, która odbędzie się 29 września w sześciu punktach miasta, zlokalizowanych w pobliżu największych osiedli.
Działania zakończone zostaną 1. października podsumowaniem, analizą faktów i wyciągnięciem wniosków na temat przeprowadzonych działań.