"Wracajcie do Mińska". Polskie władze wysyłają imigrantom SMS-y

"Wracajcie do Mińska". Polskie władze wysyłają imigrantom SMS‑y

Granica z Bialorusia
Granica z Bialorusia
Źródło zdjęć: © Forum | Michal Kosc / Forum
Łukasz Michalik
09.10.2021 18:54

Imigranci, którzy usiłują sforsować granicę polsko-białoruską, po raz kolejny dostali wiadomość od polskich władz. Rozsyłany przez RCB SMS zawiera informację, że polska granica jest chroniona i radę dla tych, którzy próbują ją przekroczyć.

O drugiej fali SMS-ów, wysyłanych do imigrantów, poinformował na Twitterze serwis Niebezpiecznik. Wiadomość tekstowa ma identyczne brzmienie, jak poprzednio – pierwsza partia wiadomości została bowiem wysłana 28 września.

Tym razem wiadomości trafiły nie tylko do telefonów imigrantów, ale także do numerów należących do Polaków. SMS-y są rozsyłane poprzez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które zazwyczaj informuje w ten sposób o spodziewanych anomaliach pogodowych i innych zagrożeniach.

"Polska granica jest chroniona. Białoruskie władze okłamują cię. Wracaj do Mińska! Nie bierz żadnych tabletek od białoruskich żołnierzy." - brzmi rozsyłane ostrzeżenie.

Wiadomość zawiera także skrócony link, prowadzący do strony MSWiA. Znajdują się na niej, opublikowane w kilku językach, informacje dla imigrantów. Co polskie władze chcą przekazać osobom nielegalnie przekraczającym granicę?

Obok ogólnych informacji i ponownego zapewnienia o tym, że granica jest strzeżona, strona zawiera kilka punktów, rozwijających informacje z SMS-a:

  • W Polsce obowiązuje stan wyjątkowy. Granica jest pilnie strzeżona! Podejmując próby nielegalnego przekroczenia granicy, narażasz się na odpowiedzialność karną. Jest to przestępstwo, za które w Polsce grozi więzienie.
  • Sytuacja na granicy jest stale monitorowana. Nie próbuj niszczyć znajdujących się na granicy zasieków! Grozi za to kara.
  • Przekraczanie polskiej granicy nie pomoże ci się dostać do Niemiec.
  • Pogarszające się warunki atmosferyczne są niebezpieczne dla twojego zdrowia i życia. Próby ukrywania się i nocowania pod gołym niebem mogą skończyć się dla ciebie tragicznie.
  • Nie ryzykuj, wracaj do Mińska! Wracaj do domu! Chroń swoje życie i zdrowie!
  • Nie przyjmuj tabletek ani innych środków, które przekazano ci na Białorusi. Możesz zostać otruty.
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)