Wpadka sportowej telewizji. Bardzo łatwo powtórzyć ich błąd

Wpadka sportowej telewizji. Bardzo łatwo powtórzyć ich błąd

Wpadka sportowej telewizji. Bardzo łatwo powtórzyć ich błąd
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
27.07.2018 13:32

Zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych przez Polsat Sport na pierwszy rzut oka prezentowało się normalnie. Wystarczyło jednak przyjrzeć się bliżej, by zobaczyć coś, co nie powinno być widoczne dla każdego.

Jeden z wykopowiczów zauważył, że na zdjęciu opublikowanym przez społecznościowy profil Polsatu Sport, widać coś więcej niż tylko sportowy szalik. Fotografia uwieczniła też biurową tablicę, na której przywieszono… login i hasło do serwera FTP.

Obraz
© wykop

Wystarczyło przybliżyć, by dostrzec "tajne" dane:

Obraz
© wykop

Wykopowicze bardzo szybko skorzystali z tego błędu, wrzucając na serwer własne pliki.

To najlepszy dowód na to, dlaczego nie powinno trzymać się haseł i loginów na kartkach. Po prostu w bardzo łatwy sposób informacje mogą trafić w przypadkowe ręce. Przekonał się o tym m.in. Donald Tusk. Kiedy był premierem, w sieci pojawiło się zdjęcie ściągawki, w jaką wyposażony był laptop szefa rządu. Na przyklejonej do klawiatury nalepce widnieje nazwa użytkownika i hasło.

Obraz
© PAP

To niestety powszechna praktyka wśród Polaków. 19 procent Polek trzyma kod PIN w portfelu razem z kartą płatniczą - wynikało z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich. Do podobnej praktyki przyznało się z kolei 12 proc. mężczyzn.

Wystarczy, że zgubimy portfel lub plecak z urządzeniem, a przypadkowy znalazca czy też złodziej ma dostęp do oszczędności oraz prywatnych danych. Zresztą czasami może przejąć szczegółowe informacje na nasz temat tylko dlatego, że zajrzy do mediów społecznościowych.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Marcin Ociepa, opublikował post na Twitterze. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zawierał on zdjęcie jego biletu lotniczego. A na bilecie jasno było widać poufne informacje, które łatwo wykorzystać. W tym... numer biletu.

To samo tyczy się biletów na koncerty, paszportów czy dowodów osobistych. Czasami chcemy w sieci się czymś pochwalić, tymczasem możemy zdradzić poufne dane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)