WordPress rozważa blokadę nowej metody śledzenia Google'a. Chodzi o FLoC zamiast ciasteczek

Google testuje śledzenie przez FLoC.
Google testuje śledzenie przez FLoC.
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Oskar Ziomek

19.04.2021 21:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google od kilku dni testuje w przeglądarce Chrome nową metodę śledzenia aktywności użytkowników. Wykorzystuje do tego mechanizm FLoC mający docelowo zastąpić popularne “ciasteczka”. Niestety, choć oficjalnie mówi się, że rozwiązanie to jest dobre dla prywatności użytkowników, firmy trzecie mają poważne wątpliwości, czy jest tak w rzeczywistości.

Jedną z firm, która zastanawia się, czy FLoC to dobre rozwiązanie, jest WordPress – zwraca uwagę Bleeping Computer. Jak się okazuje, firma rozważa domyślne blokowanie obsługi FLoC na swoich stronach, mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo użytkowników swojej platformy. Wcześniej wątpliwości w zakresie prywatności nowej metody śledzenia wyraziła też firma DuckDuckGo, twórcy konkurencyjnej dla Google'a wyszukiwarki.

WordPress planuje wdrożyć proste rozwiązanie, polegające na dodaniu krótkiego kodu na początku każdej swojej strony, który wyłączy obsługę FLoC. W ten sposób użytkownicy Chrome'a, którzy odwiedzą stronę wykorzystującą WordPressa, nie będą w ten sposób analizowani przez Google'a. 

Zobacz też:

FLoC to metoda zakładająca grupowanie użytkowników zgodnie z zainteresowaniami, co ma pomóc odpowiednio dobierać reklamy. Chociaż Google twierdzi, że grupy będą odpowiednio duże, by zapewnić wszystkim względną anonimowość i prywatność, w praktyce nie zawsze będzie to możliwe. Więcej na ten temat można przeczytać w odrębnej publikacji

Użytkownicy, którzy obawiają się śledzenia przez FLoC mogą też zainteresować się dodatkiem do przeglądarki Google Chrome, który stworzyli twórcy wspomnianej wyszukiwarki DuckDuckGo. Jego instalacja pozwala blokować FLoC na wszystkich stronach, nie tylko tych, które wykorzystują technologię WordPress.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)