Word 2007 z XML w sprzedaży mimo zakazu

Word 2007 z XML w sprzedaży mimo zakazu
Źródło zdjęć: © Microsoft

14.01.2010 17:00, aktual.: 15.01.2010 11:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft przekazał swoim partnerom biznesowym informacje, że wciąż mogą oni sprzedawać oprogramowanie Word 2007 zawierające rozwiązania oparte o XML. Deklaracja pojawiła się pomimo zakazu sprzedaży Worda 2007, który potwierdził Amerykański Sąd Apelacyjny.

"Wszyscy klienci, którzy do zasądzonej daty kupili od Microsoftu oprogramowanie Word 200. z XML mogą spokojnie sprzedawać je dalej" - powiedział rzecznik firmy, Kevin Kutz, w komentarzu dla serwisu Computerworld.

Obraz
© (fot. Microsoft)

Pozew o naruszenie przez Microsoft prawa patentowego został złożony w 2007 toku przez kanadyjską firmę i4i. Prawnicy spółki twierdzili, że Microsoft naruszył patent na technologię umożliwiającą użytkownikowi manipulowanie architekturą i zawartością dokumentów, który i4i patent uzyskała w 1998 roku. Sprawę szerzej opisaliśmy w artykule "Stało się! Microsoft ma zakaz sprzedaży Worda". i4. po kilku latach batalii sądowej udowodniła, że Gigant z Redmond naruszył jej patent XML. Microsoft natychmiast złożył jednak apelację.
W grudniu 2009 roku Amerykański Sąd Apelacyjny odrzucił apelację Microsoftu w sprawie wstrzymania sprzedaży i importu edytora tekstu Word na terenie Stanów Zjednoczonych. Sąd potwierdził wówczas, że Microsoft ma czas do 11 stycznia by wstrzymać oprogramowania Word 2007 zawierającego rozwiązania bazujące na XML na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzją sądu Microsoft został również zobligowany to tego by wypłacić poszkodowanej spółce i4i ponad 290 mln dolarów zadośćuczynienia. Od tej decyzji Microsoft złożył ponowną apelację: "Microsoft znów składa apelację w sprawie Worda 2007".

W orzeczeniu sądowym czytamy, że Microsoft ma zakaz "sprzedawania, oferowania sprzedaży czy importowania do i na terenie Stanów Zjednoczonych jakichkolwiek produktów umożliwiających odtwarzanie plików a .XML, .DOCX lub .DOC (pliki XML) zawierających rozwiązania XML.

Microsoft zapowiedział, że w pełni dostosował się do werdyktu sądu i usunął określone kopie ze swojej oferty internetowej. Wiadomo, że wersje pudełkowe mają zostać odpowiednio zmodyfikowane przed wydaniem ich do sklepów.

Loudon Owen, rzecznik i4i, odmówił komentarza na temat kontynuowania sprzedaży produktów Office 2007 i Word 2007 z XML przez biznesowych partnerów Microsoftu. Owen powiedział tylko, że firma cały czas bacznie przygląda się sprawie.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)