Wojsko USA testuje technologię "czytania w myślach". Ma pomóc pokojowych rozmowach

Wojsko USA testuje technologię "czytania w myślach". Ma pomóc pokojowych rozmowach

Wojsko USA testuje technologię "czytania w myślach". Ma pomóc pokojowych rozmowach
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
18.12.2019 11:44

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych niedawno pokazało szereg innowacji zaprojektowanych, aby pomóc siłom specjalnym ustalić nastawienie ludności cywilnej do działań armii USA.

Nowe rozwiązania technologiczne będą miały na celu lepsze porozumiewanie się z ludnością cywilną podczas zagranicznych manewrów wojskowych. Zostaną wykorzystane m.in. do poprawienia rozpoznawania nastawienia tubylców czy ustalenia, na ile zrozumieli oni intencje żołnierzy.

Jak podaje DefenceOne, zestaw został opracowany przez U.S. Special Operations Command (SOCOM) i piętnastu partnerów jako "narzędzie analizy fizjologicznej". Będzie wykorzystywał różne czujniki do monitorowania stanu fizjologicznego badanej osoby, w tym m.in. stresu.

Mimo że potocznie nazywany jest zestawem do "czytania w myślach", to tak naprawdę składa się on z radaru i czujników do monitorowania tętna i temperatury pacjenta oraz analizuje jego głos. Sprzęt może zostać więc wykorzystany np. do rozpoznania, czy spotkanie z tubylcami przebiegło pomyślnie i nie wywołało negatywnych reakcji.

To z pewnością pomoże amerykańskim żołnierzom w zrozumieniu niuansów wynikających z różnic kulturowych podczas działania w różnych regionach globu. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie, a system był w stanie wskazać, które pytania denerwowały pytanego i w jaki sposób spowodowały zmianę jego nastroju.

Oprócz zestawu wykonawcy współpracujący z SOCOM wymyślili rękawicę, która manipuluje mapą 3D w celu planowania taktycznych misji lotniczych, a także koszulkę z wbudowanymi czujnikami, które mogą wysyłać dane fizyczne do lekarzy, w tym tętna i czy użytkownik został zastrzelony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)