Wojna cyfrowo-kablowa na kanały HD

Wojna cyfrowo-kablowa na kanały HD

Wojna cyfrowo-kablowa na kanały HD
Źródło zdjęć: © PC World
04.06.2010 13:00, aktualizacja: 07.06.2010 11:06

Cyfrowych kanałów telewizyjnych oferujących obraz wysokiej rozdzielczości jest w Polsce coraz więcej. Przyjrzyjmy się obecnie dostępnej ofercie.

Zmieniając telewizor na nowoczesny model Full HD, zwykle pełnię możliwości nowego odbiornika odkrywamy, oglądając na nim filmy z płyt Bluray. Wówczas wyświetlany obraz o rozdzielczości 1080. jest wysokiej jakości, niezwykle ostry i szczegółowy, a wszystkie najdrobniejsze detale są w nim doskonale widoczne. Ale telewizora nie kupuje się tylko jako ekranu do odtwarzacza Blu-ray. Służy on przede wszystkim do oglądania telewizji. I tu zwykle spotyka nas rozczarowanie - obraz analogowych programów telewizyjnych często wygląda na plazmie czy LCD gorzej niż na modelach kineskopowych. Na szczęście naziemna telewizja cyfrowa tuż-tuż (w 2013 r. ma być tylko taka), a oferta cyfrowych kanałów oferujących obraz w wysokiej rozdzielczości na platformach satelitarnych i dostępnych w sieciach kablowych z roku na rok jest coraz bogatsza. Walcząc o klienta, operatorzy zwiększają liczbę takich kanałów.

HDTV
Poprawienie jakości odbieranego obrazu TV pojawiło się wraz z wprowadzeniem telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television). To nowy standard nadawania obrazu i dźwięku w sygnale telewizyjnym. W porównaniu ze standardową telewizją PAL, oferującą obraz 720x57. pikseli, HDTV umożliwia nadawanie filmów w formacie 16:9, w rozdzielczości 720p (1280x720 pikseli) czy 1080i (1920x1080 pikseli z przeplotem).

Co jest potrzebne do oglądania HDTV?
Aby w pełni cieszyć się obrazem telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV), przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni telewizor - najlepiej Full HD (może też być HD Ready, ale wówczas obraz będzie często przeskalowywany do niższej rozdzielczości matrycy). Odbiornik taki ma ekran pozwalający wyświetlić obraz w wysokiej rozdzielczości (1920x108. pikseli) i dysponuje odpowiednimi gniazdami (m in. HDMI, komponentowe), umożliwiającymi przesłanie do urządzenia sygnałów wideo i audio. Ponadto potrzebny jest dekoder HD wyposażony w dekodujący moduł dostępu warunkowego (CAM) z kartą abonencką (kanały HD są najczęściej kodowane), a w przypadku odbioru telewizji satelitarnej także odpowiednia antena satelitarna (tzw. talerzowa). Standardowo taki sprzęt, umożliwiający dostarczenie do telewizora sygnału HDTV, zapewniają i operatorzy satelitarni, i kablowi (można go też kupić niezależnie, pod warunkiem że dostawca sygnału HDTV dopuszcza taką opcję, np. oferując osobno kartę dostępu warunkowego).

Dekodery HD i HD PVR

Do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości wymagane są wydajne dekodery HD obsługujące sygnał 720. i 1080i. Takie urządzenia - zarówno do odbioru sygnału z satelity, jak i z sieci kablowej - funkcjonalnie są bardzo zbliżone. Główna różnica polega na tym, że dekodery kablowe pracują w standardzie DVB-C, a satelitarne - w DVB-S. Na rynku dostępne są (oczywiście operatorzy satelitarni i kablowi też je oferują) modele w dwóch wersjach: bez dysku twardego i z dyskiem. Jedne i drugie wyposażone są w podstawowe złącze HDMI, którym przesyłają rozkodowany sygnał HDTV do telewizora (obraz i dźwięk). Mają też wyjścia komponentowe (do współpracy ze starszymi modelami telewizorów bez gniazd HDMI) i wielokanałowe audio (optyczne lub cyfrowe), którymi można przesłać dźwięk np. do zestawu kina domowego, a nawet Euroscart, ale te umożliwiają jedynie wyprowadzenie obrazu SD i sygnału stereo. Urządzenia te w większości oferują m.in. takie funkcje, jak:

- wyszukiwanie programów i ich sortowanie zgodnie z upodobaniami użytkownika;
- wyświetlanie na ekranie elektronicznego przewodnika po programach EPG (zawiera opisy poszczególnych pozycji programowych i umożliwia przeglądanie bieżącego i planowanego programu dla wszystkich kanałów telewizyjnych);
- możliwość samodzielnego wyboru wersji językowej (lektora czy napisów);
vkontrola rodzicielska, czyli możliwość zablokowania dostępu do wybranych programów lub wszystkich usług dekodera (np. rodzice mogą czasowo lub na stałe zabezpieczyć, za pomocą czterocyfrowego kodu, dostęp do wybranych kanałów czy programów, których ich zdaniem dzieci nie powinny oglądać);
- przypominanie o programie - można zaprogramować dekoder, aby o wybranej przez nas porze automatycznie przypomniał o planowanym obejrzeniu jakiegoś programu.

Dekodery HD z dyskiem twardym nazywane PVR (Personal Video Recorder) mają też te funkcje, ale dodatkowo udostępniają możliwość nagrywania programów telewizyjnych na wmontowany w nie twardy dysk (nagrania można zaprogramować). Ponadto, na bieżąco, oglądany program telewizyjny jest zapisywany w tle i możliwa jest tzw. stop klatka (funkcja Time Shift), powtórka czy cofanie (w niektórych modelach aż do 2 godzin). Pewne urządzenia mają nawet dwa tunery i pozwalają oglądać jeden program, a nagrywać w tym czasie inny. Dekodery z twardymi dyskami wymagane są także przy korzystaniu z usługi wideo na żądanie (VOD) - do pobierania na dysk urządzenia filmów "wypożyczanych" przez operatora. Takie dekodery są coraz popularniejsze, a niektórzy operatorzy (np. Cyfra+ w Warszawie) oferują tylko modele z twardym dyskiem. Po wybraniu rodzaju dekodera i wykupieniu u operatora odpowiedniego pakietu z kanałami HD oraz uiszczeniu jednorazowej opłaty aktywacyjnej, wystarczy podłączyć dekoder HD do telewizora (najlepiej kablem HDMI)
i już można się cieszyć obrazem HDTV. HDTV z satelity

Operatorzy satelitarni, jako pierwsi wprowadzili kanały cyfrowe z obrazem nadawanym w wysokiej rozdzielczości. I to oni mieli najbogatszą ofertę programową na rynku. W Polsce działają trzy satelitarne platformy oferujące także sygnał HDTV: telewizja "n", Cyfra+ i Cyfrowy Polsat. Przewodzi im telewizja "n", udostępniając 1. programów HD. Zaletą korzystania z ich usług jest to, że sygnał dostępny jest w całej Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania - do odbierania sygnału HDTV wystarczy bowiem antena satelitarna.

Telewizja "n"

Dysponująca obecnie największą liczbą satelitarnych kanałów HD telewizja "n", w bieżącej promocji oferuje wszystkie 1. pozycji w jednym pakiecie "Full", razem z kilkudziesięcioma programami w standardowej rozdzielczości SD, za 99 zł miesięcznie - po podpisaniu dwuletniej umowy. Najtańsza proponowana przez operatora antena satelitarna z konwerterem kosztuje 118 zł, a jednorazowa aktywacja dzierżawionego dekodera HD z dyskiem 500 GB - 99 zł.

Obraz
© Turborekorder platformy n wyposażono w twardy dysk o pojemności aż 50. GB (fot. PC World)

W innych, tańszych pakietach tematycznych (np. "sport i motoryzacja" czy "hity filmowe"), oferujących wybrane kanały HD z danej kategorii, cena aktywacji dekoderów z dyskami 50. i 250 GB wynosi 99 zł, a bez dysku - 48 zł. W przeciwieństwie do pozostałych platform satelitarnych, telewizja "n" nie oferuje osobno karty dostępowej - użytkownicy otrzymują ją tylko razem z dekoderem dzierżawionym od operatora (opłata wliczona w abonament). Dostępne są trzy modele produkcji polskiej firmy ADB: nbox HDTV, nbox recorder HDTV i nbox turbodecorder HDTV. Najprostszy z nich - nbox HDTV - to dekoder HD przystosowany do odbioru telewizji satelitarnej, kodowanej w standardach MPEG-2 i MPEG-4. Wyposażony jest w złącza HDMI i komponentowe, na których oferuje także obraz przeskalowany z sygnału SD do rozdzielczości 720p lub 1080i. Dźwięk 5.1
dostępny jest na wyjściu HDMI lub cyfrowym optycznym audio (stereo na RCA). Ponadto na tylnej ściance jego obudowy znajdują się złącza Euroscart i Ethernet. To ostatnie umożliwia podłączenie dekodera do Internetu i uruchomienie usługi nRadio HD, pozwalającej słuchać internetowych stacji radiowych, pogrupowanych wg gatunków muzycznych, wśród których są kanały oferujące dźwięk 5.1. Operator umożliwia dostęp do wybranych serwisów internetowych, a także przesyłanie rachunków za korzystanie z telewizji satelitarnej bezpośrednio na ekran telewizora. Korzystający z tej usługi abonenci nie otrzymują papierowego rozliczenia, tylko rachunek elektroniczny.
nbox HDTV wyposażony jest w łatwe w obsłudze polskie menu i oferuje dopracowany graficznie, czytelny, 7-dniowy elektroniczny przewodnik po programach (EPG) oraz blokadę rodzicielską.

nbox recorder HDTV i najnowszy nbox turbodecorder HDTV różnią się od najprostszego modelu przede wszystkim tym, że mają twarde dyski (odpowiednio 250 i 500 GB) i udostępniają dodatkowe funkcje, takie jak "stop klatka", nagrywanie programów czy wideo na żądanie. Do ich poprawnej pracy zalecane jest stosowanie anteny z dwoma konwerterami (lub pojedynczym Twin), ponieważ zamontowano w nich dwa tunery telewizyjne, w celu umożliwienia jednoczesnego nagrywania jednego programu i oglądania w tym czasie innego. Drugi konwerter służy także do pobierania filmów na żądanie (tzw. VOD) w trakcie oglądania telewizji. Na dyskach, w części przeznaczonej na nagrania użytkownika, można zapisać odpowiednio ok. 40 i 80 godzin programów z obrazem w jakości HD. Oba urządzenia mają również inną ciekawą funkcję - umożliwiają sterowanie nimi przez Internet. Użytkownik, dysponując hasłem, z poziomu strony internetowej platformy "n" może np. zaprogramować zdalnie nagrywanie programu.

Cyfrowy Polsat

Obecnie w ofercie tego operatora znajduje się 1. kanałów HD, wśród których dominują programy sportowe i filmowe. Żeby je wszystkie oglądać, trzeba wykupić co najmniej pakiet Familijny HBO za 57,9 zł i dokupić za 15 zł zestaw HD (7 kanałów HD), a pozostałe 3 kanały HD osobno po 5 zł. Miesięczna opłata to 87,90 zł. Operator oferuje antenę satelitarną z konwerterem za 80 zł.

Obraz
© Dekoder HDTV Cyfrowego Polsatu z dyskiem 32. GB (fot. PC World)

Dekodery HD można kupić na własność - bez dysku Echostar HDS-400. za 620 zł, z dyskiem 320 GB DVR Echostar 7400 za 1210 zł albo sam moduł CAM za 200 zł. Dekodery i moduł są też dostępne w dzierżawie - opłata miesięczna odpowiednio: 15, 25 i 20 zł. Opłata aktywacyjna dekoderów: bez dysku 98 zł, z dyskiem 198 zł. Dekodery obsługujące sygnał MPEG-2 i MPEG-4 mają wyjścia HDMI i komponentowe, oferujące sygnał (także przeskalowany) do rozdzielczości 720p i 1080i. Wielokanałowy dźwięk dostępny jest również na optycznym wyjściu audio (a stereo na RCA). Urządzenia wyposażono w polskie menu, które pozwala na sortowanie i grupowanie kanałów. Udostępniają 7-dniowy elektroniczny przewodnik po programach (EPG) i blokadę rodzicielską. Dekoder HD DVR Echostar 7400 (z kablem HDMI w zestawie) zawiera dysk o pojemności 320 GB, na którym można zapisać do 40
godz. programów w jakości HD. Do urządzenia można podłączyć dwa konwertery z anteny satelitarnej, co umożliwia jednoczesne nagrywanie i oglądanie dwóch różnych kanałów - np. przy oglądaniu meczu. Istnieje możliwość nagrywania serialu z innego kanału. Dekoder oferuje także funkcje "stop klatka". Ciekawe jest to, że w przypadku Cyfrowego Polsatu do "wypożyczania" filmów przez satelitę niepotrzebny jest dekoder z twardym dyskiem. Po dokonaniu opłaty za wybrany film (np. przez telefon), abonent dostaje dostęp na 24 godziny do jednego ze specjalnych kanałów, na którym dany film powtarzany jest wielokrotnie. Katalog filmów jest jednak ograniczony do tygodniowego zestawu kilkunastu filmów.

Cyfra+

Cyfra+ nadaje 1. kanałów HDTV. Wszystkie są dostępne w pakiecie Prestiż HD+ za 168,90 zł/mies. Animal Planet HD Kanał dokumentalno-przyrodniczy promujący ochronę środowiska. BBC HD Brytyjski kanał ogólnotematyczny nadający programy w wersji HD, w tym dokumenty, programy poświęcone sztuce oraz rozrywce. Canal+ Film HD Kanał filmowy należący do francuskiej sieci Canal+. Canal+ Sport HD Kanał sportowy należący do francuskiej sieci Canal+. Cinemax HD Kanał filmowy prezentujący współczesne produkcje z całego świata oraz klasykę kina. Discovery HD Showcase Kanał popularno-naukowy realizowany całkowicie w technologii HD. Zastąpił Discovery HD. Eurosport 2 HD Kanał sportowy oferujący transmisje na żywo, m.in. ze spotkań Bundesligi czy zawodów w sportach ekstremalnych. Eurosport HD Kanał sportowy nadający w wysokiej rozdzielczości HD. W tym systemie transmitowano Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Relacje z Roland Garros, Tour de France czy US Open. Fashion TV HD Kanał poświęcony światowej modzie. FilmBox HD Kanał
filmowy nadający europejskie i amerykańskie produkcje oraz seriale w jakości HD. Wcześniej nazywał się Nonstop Kino HD. Fox Life HD Kanał filmowy prezentujący najnowsze, amerykańskie seriale. HBO HD Kanał filmowy amerykańskiej sieci HBO prezentujący premiery filmów i seriali. History Channel HD Kanał popularno-naukowy przedstawiający programy historyczne zrealizowane w HD. Luxe TV HD Francuska stacja prezentująca świat luksusu. Mezzo Live HD Kanał muzyczny prezentujący koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, operę oraz balet. MGM HD Kanał filmowy przedstawiający głównie obrazy z lat 80. i 90. XX wieku. Niektóre filmy nadawane są w tradycyjnej rozdzielczości. Kanały HDTV w Polsce (stan na 10.05.2010 r.) Dekoder HDTV Cyfrowego Polsatu z dyskiem 320 GB. OFERTA TELEWIZJI HD www.pcworld.pl 57 (obecnie w promocji z umową na 18 miesięcy - 119 zł).

Obraz
© Kanały HD - satelitarne platformy cyfrowe (fot. PC World)

W przypadku tańszych pakietów można dokupić wybrane kanały HD (średnio po 5 zł za kanał HD). Operator oferuje antenę z konwerterem za 98 zł. Dekodery HD z twardymi dyskami Philips DSR 6201 (250 GB) i Pace HDS 7241/91 (500 GB) dostępne są tylko w dzierżawie w cenie 20 zł/mies. Aktywacja karty (dostępnej także osobno) kosztuje 99 zł. Oba dekodery HD, obsługujące sygnał MPEG-2/MPEG-4 (H.264), wyposażone są w podwójne tunery cyfrowe i umożliwiają nagrywanie programu z jednego kanału przy jednoczesnym oglądaniu innego. Prezentowany na ekranie program jest także automatycznie nagrywany w tle, dzięki czemu można korzystać z tzw. stop klatki czy też "cofać" oglądany program (do 2 godz.). Philips DSR 6201, dysponujący wyświetlaczem prezentującym tylko numer aktualnie oglądanego kanału, ma 250 GB twardy dysk, na którym na nagrania użytkownika wydzielono 100
GB. Pozwala to zapisać 20 godz. programu HD. Model Pace HDS 7241/91, zawierający wyświetlacz prezentujący nazwy kanałów, ma 500 GB twardy dysk, w tym 350 GB przeznaczone na nagrania użytkownika. Wystarcza to na zapis 100 godz. programów z obrazem HD. Oba urządzenia mają wyjście HDMI oraz wyjście cyfrowe audio (optyczne). Mają też gniazda sieci LAN i port USB, ale na razie nie są one wykorzystywane. Dekoderów nie wyposażono w wyjście komponentowe, którym można by przesłać sygnał wideo HD (1080i) do telewizorów niemających wejść HDMI. HDTV z kabla

Do walki o widza szukającego programów z obrazem HD skutecznie dołączyli operatorzy kablowi. Oni także oferują dekodery HD z twardymi dyskami nawet o pojemności 50. GB, pozwalającymi nagrać do 60 godzin programów w HD (np. Toya). Jednak dostęp do ich usług jest ograniczany przez infrastrukturę okablowania i z dostawcami satelitarnymi mogą konkurować tylko na wybranych obszarach.

Obraz
© Kanały HD w sieciach kablowych (fot. PC World)

Mimo to dynamicznie rozbudowują swoje propozycje programowe (patrz tabela). Obecnie najwięcej kanałów HDTV oferuje INEA (17), wyprzedzając UPC Polska, który rozszerzył w ostatnich tygodniach swój katalog kanałów z obrazem wysokiej rozdzielczości do 1. pozycji, a na trzecim miejscu uplasował się wielomiesięczny kablowy lider, łódzki operator Toya, który ma ich 15. Przyjrzyjmy się ofercie największych z nich.

Obraz
© Kanały HDTV w Polsce (stan na 10.05.201. r.) (fot. PC World)

UPC Polska
UPC Polska, obecnie największy operator kablowy (ok. 26. tys. abonentów telewizji cyfrowej), w kwietniu br. wprowadził do oferty nowe kanały HD: MTVN HD, Fashion TV HD, Nat Geo Wild HD, Fox Life HD, myZen.tv HD, Mezzo Live HD i Sundance Channel HD. Kanały te znalazły się w nowym dodatkowym pakiecie Super HD, który zawiera w sumie 10 kanałów HD (są w nim jeszcze: National Geographic Channel HD, History HD i Polsat Sport HD) i kosztuje 25 zł miesięcznie. Miesięczny abonament za podstawowe pakiety (z 3 kanałami HD) wynosi: Select HD z dekoderem HD - 65 zł (85 zł z dekoderem HD z twardym dyskiem), a Max HD odpowiednio - 80 zł (100 zł). Aby oglądać wszystkie kanały HD, trzeba jeszcze dokupić pakiet Canal+ (25 zł/mies.) i pakiet HBO (20 zł/mies.). Operator oferuje, w dzierżawie wliczonej w abonament, dekodery HD: bez dysku twardego (UPC Mediabox HD - nowość w ofercie UPC) lub z dyskiem 250 GB/320 GB (UPC Mediabox HD z nagrywarką). Ich instalacja kosztuje odpowiednio: 100 i 200 zł, a opłata aktywacyjna wynosi 10
zł. Dekoder UPC Mediabox HD udostępnia polskie menu, 7-dniowy przewodnik po programach TV (EPG), tworzenie listy ulubionych kanałów, przypomnienia o wybranych programach czy blokadę rodzicielską. Urządzenie ma wyjścia: HDMI, cyfrowe elektryczne audio, Euroscart i stereo RCA. Ma też obecnie nieaktywne Ethernet i USB. Dekodery HD z dyskami twardymi (250 lub 320 GB) dysponują ponadto wyjściami optycznymi audio. Oba modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak "zatrzymanie" i przewijanie oglądanego programu (Time Shift ) czy nagrywanie programów (odpowiednio 50 lub 70 godz. w jakości HD). Wszystkie modele dekoderów nie mają wyjść komponentowych, którym można by przesłać sygnał wysokiej rozdzielczości do telewizorów bez wejść HDMI.

Vectra

Operator ten obecnie oferuje 1. kanałów HD. Wszystkie są dostępne w pakiecie VIP za 152,9 zł miesięcznie. W przypadku tańszych, np. Platyna (79,8 zł/mies. - 7 kanałów HD), można dokupić dodatkowe pakiety z wybranymi kanałami HD. Vectra proponuje dwa modele dekoderów HD: Vectra HD i Vectra HD PRV z 320 GB dyskiem. Oba są dostępne tylko w dzierżawie. W pakietach VIP/Platyna - bez dysku w jednej cenie - 1,9 zł/mies., z dyskiem odpowiednio: 1,90 zł i 5,90 zł miesięcznie. Ich jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 175 zł (w promocji 99 zł).

Obraz
© Duża cześć dekoderów HD oferowanych przez krajowe platformy satelitarne i kablowe to solidny sprzęt polskiej firmy ADB (fot. PC World)

Dekodery HD (polskiej firmy ADB, tej samej, która produkuje sprzęt dla platformy "n") oferują takie funkcje, jak: przewodnik po programach TV, blokada rodzicielska czy przypominanie o programach. Urządzenie HD z 32. GB dyskiem na bieżąco nagrywa oglądany program w tle (w pętli 40 min dla sygnału HD), co umożliwia jego "zatrzymywanie" i przewijanie (Time Shift). Pozwala też na programowanie nagrań i oferuje maksymalnie 40 godz. zapisu sygnału w HD. Oba urządzenia wyposażone są w wyjścia HDMI, komponentowe, Euroscart, cyfrowe audio optyczne i stereo RCA. Mają też Ethernet i USB, ale te na razie nie są wykorzystywane.

Multimedia Polska

Obecnie trzeci największy operator kablowy w Polsce proponuje 1. kanałów HD. Możliwość oglądania całej oferty HD wymaga wykupienia kilku pakietów kosztujących miesięcznie: Komfort (3 kanały HD) - 24 zł, Cyfrowy HD (6 kanałów HD) - 19 zł, HBO (1 kanał HD) - 25 zł, Filmbox (1 kanał HD) - 15 zł i Sport (1 kanał HD) - 7 zł. Aktywacja dekoderów: bez dysku - 399 zł, a z dyskiem - 799 zł (w promocji 99 zł). Sprzęt jest dzierżawiony i kosztuje odpowiednio - 10 i 20 zł/mies. Dekodery HD oferowane przez operatora wyprodukowane są przez polską firmę ADB. Dostępne są dwa modele: MMP-5800C (bez dysku) i ADB 5810 CDX z 320 GB dyskiem, umożliwiającym nagranie 40 godz. programu z obrazem wysokiej rozdzielczości. Urządzenia mają wyjścia HDMI, komponentowe, cyfrowe audio optyczne, Euroscart i stereo RCA. Oferują takie funkcje, jak: przewodnik programowy (EPG), blokada rodzicielska czy przypominanie o programach. Ponadto dekoder HD z dyskiem zawiera funkcję Time Shift, pozwalającą na "zatrzymywanie" czy przewijanie oglądanego
programu, a także zapisywanie go na dysk, oraz możliwość programowania nagrań.

Pamiętaj!

- sprawdź, na jaki okres podpisujesz umowę oraz jakie konsekwencje poniesiesz w razie jej zerwania (niestety, operatorzy nie proponują takiej opcji, jak "okres próbny", aby można było zobaczyć w domu czy oferta spełnia oczekiwania);
- zwróć uwagę na promocje - jest ich wiele, ale najważniejsze to sprawdzenie, kiedy się kończą i co wtedy cię czeka;
- sprawdź, czy sprzęt ci wydzierżawiono, czy sprzedano - wielu sprzedawców, przyjmując gotówkę za tuner czy antenę, mówi o sprzedaży, a w rzeczywistości na podpisanej umowie okazuje się, że masz do czynienia z dzierżawą sprzętu na czas umowy - po jej wygaśnięciu musisz oddać sprzęt, a do tego za jego używanie co miesiąc będziesz płacić;
- umowy podpisywane są zwykle na czas określony, lecz uwaga - często operator wymaga, aby przed jej wygaśnięciem pisemnie złożyć rezygnację z dalszych usług. Jeśli tego nie zrobisz, umowa przedłuży się automatycznie, co będzie niestety dla ciebie wiążące na czas wpisany w regulaminie danego operatora;
- biorąc dekoder, upewnij się, jakie konsekwencje poniesiesz w przypadku jego utraty lub uszkodzenia (kradzieże i wypadki losowe się zdarzają, a często nie bierzemy tego pod uwagę przy podpisywaniu umowy).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)