Włoskie testy mobilnej tv w standardzie DVB‑SH
Pierwsza próba DVB-SH, przeprowadzona w Turynie przez włoską telewizję RAI, operatora sieci komórkowej 3 Italia, Alcatel-Lucent oraz Eutelsat, przyniosła bardzo dobre rezultaty. Wstępne wyniki wskazują na dobrą jakość odbioru telewizji przy użyciu tej nowej technologii przez komercyjnie dostępne terminale mobilne. Po pełnym wdrożeniu, rozwiązanie umożliwi odbiór telewizji z satelitów i sieci naziemnych.
Próba była nadzorowana przez Centrum Badań i Innowacji Departamentu Strategii Technologicznych RAI oraz przez operatora 3 Italia, który jako pierwszy na świecie oferuje usługi telewizji mobilnej opartej na technologii DVB-H. Alcatel-Lucent dostarczył wyposażenie nadawcze DVB-SH oraz integrację sieci i niezbędną pomoc techniczną. Eutelsat zapewnił satelitarną dystrybucję treści oraz łącza uplink.
Próba w Turynie potwierdziła zalety sieci naziemnych, obejmujących sieć komórkową z nadajnikami niskiej mocy i sieć nadawczą z nadajnikami średniej mocy.
Uzyskano znakomite pokrycie dzięki użyciu lokalizacji nadawczych RAI (zapewniających odbiór na zewnątrz i w pojazdach) oraz nadajników 3 Italia (zapewniających odbiór wewnątrz pomieszczeń w terenie wysoce zurbanizowanym).
Ta pierwsza faza prób potwierdziła możliwość integracji naziemnych sieci nadawczych i sieci komórkowych trzeciej generacji w ramach technologii DVB-SH, co pozwoliło na udostępnienie dużej liczby kanałów telewizyjnych w różnych warunkach użytkowania.
Druga faza prób nastąpi w marcu 2009 r., po umieszczeniu na orbicie satelity Eutelsat W2A, który będzie transmitować w paśmie S zarządzanym przez Solaris Mobile (joint venture firm Eutelsat i SES Astra). W tej drugiej fazie zostanie potwierdzona możliwość dostarczania usług DVB-SH przez sieci satelitarne i naziemne w rzeczywistych sytuacjach biznesowych. W próbie weźmie udział grupa użytkowników wyposażonych w komercyjne terminale DVB-SH, ręczne i zainstalowane w samochodach. Będzie to pierwsza w Europie prezentacja telewizji mobilnej DVB-SH na dużą skalę. Ponadto do sieci zostaną włączone nadajniki naziemne DVB-SH dużej i bardzo dużej mocy.
DVB-SH (ang. Digital Video Broadcasting — Satellite services to Handhelds) to kolejny krok w rozwoju DVB-H. Zapewnia wysoką efektywność wykorzystania częstotliwości oraz umożliwia integrację sieci satelitarnych z naziemnymi. Dzięki zaawansowanym technikom kodowania i odbioru, DVB-SH zapewnia znakomity odbiór wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Standard DVB-SH został opublikowany w marcu 2008 r. przez ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych).