Włochy i Korsyka widziane z kosmosu. Wystarczył tani aparat [WIDEO]

Włochy i Korsyka widziane z kosmosu. Wystarczył tani aparat [WIDEO]

Włochy i Korsyka widziane z kosmosu. Wystarczył tani aparat [WIDEO]
Źródło zdjęć: © SSTL
Oskar Ziomek
09.09.2019 07:33, aktualizacja: 09.09.2019 08:44

Zdjęcia Ziemi z kosmosu nie muszą być wykonywane drogimi, profesjonalnymi aparatami. Dowodem na to może być najnowszy materiał udostępniony przez Surrey Satellite Technology Ltd, czyli film i zdjęcie zrobione tanim sprzętem dostępnym dla każdego.

Jak się okazuje, świetnej jakości zdjęcie Ziemi może zrobić nawet tani i osiągalny w zasadzie dla wszystkich aparat. W tym przypadku wykorzystano kamerę i niewielki komputer Raspberry Pi zamontowany na małej satelicie DoT-1.

Na zdjęciu widać między innymi Korsykę, Włochy i część Morza Śródziemnego. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, jest to najpewniej pierwsza taka fotografia wykonana przy pomocy kamery z Raspberry Pi znajdującej się na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Fotografia to jednak nie wszystko. Do sieci trafiło także krótkie nagranie, które przedstawia inny moment z przelotu satelity. W tym przypadku podziwiać można Europę, w tym Belgię, Holandię, Francję, Niemcy oraz Wielką Brytanię.

Satelita DoT-1 w kosmosie

Surrey Satellite Technology Ltd dodaje, że głównym zadaniem niewielkiej satelity DoT-1 jest przetestowanie systemu Core-DHS, który wykorzystywany jest do przesyłania danych. Kamera i komputer Raspberry Pi są elementem eksperymentu – zdjęcie i film zostały przetworzone w satelicie, a ich przesłanie na Ziemię umożliwił właśnie system Core-DHS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)