Windows jako usługa? Microsoft cały czas nad tym pracuje

Windows jako usługa? Microsoft cały czas nad tym pracuje

Windows jako usługa? Microsoft cały czas nad tym pracuje
Źródło zdjęć: © mendhak / Flickr / CC
27.04.2014 19:27, aktualizacja: 27.04.2014 20:18

Microsoft zmienił Office?a, zamieniając go z produktu na usługę. To okazało się strzałem w dziesiątkę, czego dowodzą wyniki sprzedaży, zarówno wersji konsumenckiej, jak i, przede wszystkim, biznesowej. Teraz przyszedł czas na Windows.

WaaS (Windows as a Service) jest już opracowywany od dłuższego czasu i w końcu pojawiają się pierwsze wycieki na jego temat. Wiele można się dowiedzieć z ofert pracy publikowanych przez firmę Microsoft. W jednym z nich czytamy:

_ Jesteśmy zespołem skupionym na tworzeniu usług, które wzmocnią Microsoft w możliwości oferowania Windows jako usługi. Pomożesz zbudować platformę software'ową, która pozwoli naszym usługom i usługodawcom zewnętrznym na obecność w nowym, członkowskim i zintegrowanym produkcie Microsoftu. Będziesz tworzyć prototypy i usługi które łączą partnerów z konsumentami by oferować zintegrowane doświadczenia Microsoftu. Będziesz także mieć okazję współpracować z wieloma zespołami Microsoftu by wspólnie osiągnąć cel, jakim jest zachwycenie naszych klientów za pomocą usługi członkowskiej. _

Dużo w tym tekście nowomowy marketingowej, ale warto zwrócić uwagę, że Microsoft szykuje platformę, która będzie wymagała członkostwa, tak jak Office 365. Poprzednie przecieki z Microsoftu sugerują, że gigant szykuje darmowy system operacyjny Windows, którego zaawansowane funkcje (praca w domenie, zdalny pulpit i tym podobne, aczkolwiek tu już zgadujemy sami) będą wymagały opłacenia abonamentu. Podobnie jak w przypadku Office'a, gdzie podstawowy produkt mamy za darmo (Office Online), a kolejne funkcje wymagają uiszczania abonamentu (przeróżne edycje Office 365).

Kiedy ten system pojawi się na rynku? Jakie usługi firm trzecich będą dostępne i na jakich zasadach będą pojawiały się nowe? To nadal pozostaje tajemnicą.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nissan pokazał samoczyszczący się samochód

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)