Windows 7 i netbooki w opinii pracownika Intela

Windows 7 i netbooki w opinii pracownika Intela

Windows 7 i netbooki w opinii pracownika Intela
Źródło zdjęć: © Packard Bell
06.02.2009 22:01, aktualizacja: 09.02.2009 08:46

Microsoft ogłosił, że każda z sześciu wersji Windows 7 będzie mogła być instalowana na netbookach. Josh Bancroft, pracownik Intela, na łamach bloga przedstawił swoją opinię na ten temat i zwrócił uwagę na kilka istotnych szczegółów budzących wątpliwości.

Jak już informowaliśmy każda wersja Windows 7 będzie działać na netbooku. Josh Bancroft, pracownik Intela, przyjrzał się bliżej tej kwestii i przedstawił swoją opinię na łamach bloga. Po testach przeprowadzonych z użyciem netbooka Asus Eee PC 1000. uznał, że Windows 7 funkcjonuje równie dobrze jak Windows XP, a jednocześnie udostępnia szereg nowych funkcji. Niezależnie od pozytywnych wrażeń zwrócił uwagę na dwie istotne kwestie, które budzą jego wątpliwości.
Pierwszym problemem jest wpływ Windows 7 na ceny netbooków. W przypadku Windows XP Microsoft dostarczał ten system producentom netbooków za bardzo niską cenę. Według Bancrofta tego typu scenariusz nie wchodzi raczej w grę w odniesieniu do Windows 7. Z drugiej strony podniesienie ceny netbooka o 100 dolarów również wydaje się problematyczne, zwłaszcza że urządzenia te są wyceniane zwykle na od 300 do 500 USD. Czy Microsoft zaryzykuje zatem zwiększenie ceny systemu licząc się z tym, że producenci mogą wówczas łaskawszym okiem spojrzeć na Linuksa czy jednak zaakceptuje fakt, iż pojedyncza kopia nie przynosi zbyt dużych zysków? Odpowiedź na to pytanie będzie miała istotny wpływ na rynek netbooków i na popularność Windows 7 wśród użytkowników tego typu urządzeń.
Drugim istotnym aspektem jest rozmiar systemu. Windows 7 Beta 1 pochłania około 7 GB wolnej przestrzeni dyskowej. O ile w przypadku dysków twardych, których pojemność jest liczona w setkach gigabajtów, nie sprawia to większego kłopotu, to w odniesieniu do dysków SSD o mniejszej pojemności może to być już poważniejsza kwestia. Josh Bancroft wskazuje przy tym na użytkowników netbooków z dyskami SSD o pojemności 4. 8 czy nawet 16 GB.
Być może w obliczu zaprezentowanych wyżej wątpliwości rozważana wcześniej wersja Windows 7 przeznaczona dla netbooków została porzucona przedwcześnie. Spośród tych, które zostały zapowiedziane najlepszym wyborem według Josha Bancrofta wydaje się być edycja Home Premium. Wersja Starter jest zbyt ograniczona, a Home Basic nie będzie oferowana w USA, Europie Zachodniej, Japonii itp. Microsoft również wskazuje na Windows 7 Home Premium jako na wariant przeznaczony dla tego typu komputerów, choć dostrzega także rolę jaką może potencjalnie odegrać edycja Starter na rynkach krajów rozwijających się.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)