Wielkopolska Dolina Wodorowa powstanie. Podpisano deklarację woli
W lipcu podpisana została deklaracja woli, na mocy której powstanie Wielkopolska Dolina Wodorowa. Jest to element planu rozwoju energetyki w Polsce na najbliższą dekadę.
10.07.2021 10:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wielkopolska Dolina Wodorowa będzie szansą na wykorzystanie potencjału energetycznego regionu. W oficjalnym komunikacie miasta Poznania można przeczytać, że podpisana deklaracja woli jest potwierdzeniem wspólnych chęci działania na rzecz rozwoju regionu i energetyki całego kraju.
Deklaracja została podpisana przez przedstawicieli województwa, w tym przez Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego oraz Jacka Bogusławskiego, przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Podpisali się pod nią także prezydenci najważniejszych miast w województwie, przedstawiciele lokalnego biznesu, a także rektorzy uczelni.
- To właściwy czas, żeby działać, ponieważ przyszłość już tu jest. Dynamika procesów dochodzenia do technologii opartej na wodorze wydaje się przyspieszać, widzimy, jak rozwija się w innych krajach Europy i świata. Wyznaczyliśmy już odpowiedni kierunek i budujemy potencjał, by w pełni wykorzystać nasze zasoby - mówił Marek Woźniak.
Poznań planuje silnie zainwestować w technologie wodorowe. Prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak, zapowiadał, że planuje zakupić 84 autobusy miejskie z napędem wodorowym.
Strategia rozwoju technologii wodorowych zakłada powstanie pięciu Dolin Wodorowych na terenie całego kraju. Poza tą, która ma powstać w Wielkopolsce, wiemy o planowanej inwestycji na Podkarpaciu.
Wodór jest jedną z szans na odpowiedni rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Może on w dużym stopniu rozwiązać problemy, które powoduje fotowoltaika. Energia pochodząca z wodoru może być magazynowana i uwalniana wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba, w znacznie łatwiejszy sposób, niż zachodzi to przy elektrowniach fotowoltaicznych.