Wielki Zderzacz Hadronów w akcji. Kolejne ważne odkrycie

Wielki Zderzacz Hadronów w akcji. Kolejne ważne odkrycie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Burtan

11.07.2017 11:23, aktual.: 11.07.2017 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Teoria znowu przekłada się na praktykę. Szwajcarski ośrodek badawczy CERN dokonał odkrycia nowej cząstki elementarnej. Przewidziano jej istnienie już wcześniej, były to jednak ustalenia tylko na papierze.

Xi-cc ++. Taką mało chwytliwą nazwę nadano nowej cząstce elementarnej. Jednak ostatnie znalezisko jest wyjątkowo niestabilne – naukowcy mogą ją obserwować tylko przez ułamek sekundy. W skład nowej cząsteczki wchodzą budujący protony oraz neutrony kwark górny, który łączy się z dwoma tak zwanymi kwarkami powabnymi – mają ten sam ładunek, co górny, ale są cięższe 570 razy.

Dlaczego to odkrycie jest istotne? Ponieważ wcześniej fizycy obserwowali cząstki, które mają tylko jeden ciężki kwark. Xi-cc ++ ma zaś dwa ciężkie kwarki oraz jeden lekki. To nowy rodzaj barionu, czyli cząsteczek zbudowanych z trzech kwarków.

Naukowcy uważają, że nowa cząsteczka pozwoli lepiej zbadać reakcje, jakie zachodzą między dwoma kwarkami ciężkimi a jednym lekkim. W konsekwencji, w przyszłości będzie możliwe odkrycie nowej grupy nieznanych jeszcze ciężkich barionów.
Naukowcy pracujący w CERN ogłosili odkrycie nowej cząstki elementarnej, której istnienie zostało przewidziane teoretycznie.

To kolejne duże odkrycie CERN w tym roku. W marcu przy pomocy Wielkiego Zderzacza Hadronów odkryto pięć nowych cząstek elementarnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (45)
Zobacz także