Wielki Zderzacz Hadronów w akcji. Kolejne ważne odkrycie

Wielki Zderzacz Hadronów w akcji. Kolejne ważne odkrycie

Wielki Zderzacz Hadronów w akcji. Kolejne ważne odkrycie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Burtan
11.07.2017 11:23, aktualizacja: 11.07.2017 12:16

Teoria znowu przekłada się na praktykę. Szwajcarski ośrodek badawczy CERN dokonał odkrycia nowej cząstki elementarnej. Przewidziano jej istnienie już wcześniej, były to jednak ustalenia tylko na papierze.

Xi-cc ++. Taką mało chwytliwą nazwę nadano nowej cząstce elementarnej. Jednak ostatnie znalezisko jest wyjątkowo niestabilne – naukowcy mogą ją obserwować tylko przez ułamek sekundy. W skład nowej cząsteczki wchodzą budujący protony oraz neutrony kwark górny, który łączy się z dwoma tak zwanymi kwarkami powabnymi – mają ten sam ładunek, co górny, ale są cięższe 570 razy.

Dlaczego to odkrycie jest istotne? Ponieważ wcześniej fizycy obserwowali cząstki, które mają tylko jeden ciężki kwark. Xi-cc ++ ma zaś dwa ciężkie kwarki oraz jeden lekki. To nowy rodzaj barionu, czyli cząsteczek zbudowanych z trzech kwarków.

Naukowcy uważają, że nowa cząsteczka pozwoli lepiej zbadać reakcje, jakie zachodzą między dwoma kwarkami ciężkimi a jednym lekkim. W konsekwencji, w przyszłości będzie możliwe odkrycie nowej grupy nieznanych jeszcze ciężkich barionów.
Naukowcy pracujący w CERN ogłosili odkrycie nowej cząstki elementarnej, której istnienie zostało przewidziane teoretycznie.

To kolejne duże odkrycie CERN w tym roku. W marcu przy pomocy Wielkiego Zderzacza Hadronów odkryto pięć nowych cząstek elementarnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)