Wielka Brytania nielegalnie składuje odpady elektroniczne w Afryce?
Specjalny raport przygotowany przez Greenpeace informuje, że Wielka Brytania może składować w niektórych afrykańskich krajach ( takich jak Ghana czy Nigeria ) tysiące zużytych komputerów PC oraz innych sprzętów elektronicznych. Byłoby to sprzeczne z regulacjami jakie zostały przyjęte w celu ochrony środowiska.
19.02.2009 | aktual.: 20.02.2009 09:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Specjalny raport przygotowany przez Greenpeace informuje, że Wielka Brytania może składować w niektórych afrykańskich krajach (takich jak Ghana czy Nigeria) tysiące zużytych komputerów PC oraz innych sprzętów elektronicznych. Byłoby to sprzeczne z regulacjami jakie zostały przyjęte w celu ochrony środowiska.
Organizacja Greenpeace wspólnie z gazetą The Independent oraz SkyNews przeprowadziła śledztwo związane z nielegalnym wywożeniem odpadów elektronicznych do niektórych krajów afrykańskich.
W celu zdobycia dowodów posłużono się pewnym podstępem. W zepsutym telewizorze zamontowano urządzenie umożliwiające namierzenie sprzętu. Następnie oddano go do firmy BJ Electronics (zajmującej się recyklingiem).
O tym co następnie stało się ze sprzętem poinformowano na oficjalnym blogu Greenpeace.
"Zamiast bezpiecznie rozmontować sprzęt na terytorium Wielkiej Brytanii, telewizor został sprzedany jako pochodzący "z drugiej ręki". Następnie przetransportowano go do Nigerii i tam pozostawiono. Pierwszy raz byliśmy w stanie dokładnie prześledzić drogę oddanego do recyklingu sprzętu. Okazało się, że niektórzy ludzie nielegalnie zarabiają na handlu takim sprzętem zamiast zutylizować go zgodnie z prawem."
Przypomnijmy, że w myśl przepisów obowiązujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej, odpady elektroniczne powinny być poddane procesowi recyklingu na terytorium UE. Nie mogą być one wywożone do krajów trzeciego świata, ponieważ zawierają wiele związków chemicznych mogących zaszkodzić zarówno ludziom jak i środowisku.
Warto dodać, że niezależnie od Greenpeace organizacja charytatywna Computer Aid International zbiera podpisy pod petycjąo zaostrzenie prawa dotyczącego skupowania, składowania oraz utylizowania odpadów elektronicznych.