Wielka Brytania: dzieci spędzają 43,5 godzin miesięcznie w sieci

Symantec opublikował coroczny raport "The Norton Online Living", w którym podkreślił, że dzieci w Wielkiej Brytanii spędzają średnio 43,5 godzin miesięcznie w sieci. Jak zawsze najciekawszym wynikiem badań jest jednak nieświadomość rodziców, którzy według badań są przekonani, że ich pociechy poświęcają maksymalnie 18,8 godzin miesięcznie na internet.

Wielka Brytania: dzieci spędzają 43,5 godzin miesięcznie w sieci
Źródło zdjęć: © IDG.pl

Na uwagę zasługuje również fakt, że aż 31. dzieci twierdzi, że ich rodzice nie mają pojęcia jakie materiały przeglądają w sieci ich pociechy. Jednocześnie 20% ankietowanych rodziców przyznaje, że zdarzyło im się złapać swoje dziecko na przeglądaniu "nieodpowiednich" materiałów. 54% rodziców stwierdziło także, że zainstalowało na komputerach swoich pociech oprogramowanie kontroli rodzicielskiej.

  1. rodziców zaznaczyło w badaniu, że rozmawiało z dziećmi na temat bezpiecznego przeglądania zasobów internetu. 65% dodało również, że ma odpowiednią wiedzę by dyskutować z młodym pokoleniem na temat udostępniania różnych prywatnych danych w sieci. Marian Merritt z firmy Symantec powiedział, że bardzo ważne jest aby często rozmawiać z dziećmi na temat internetu. Podkreślił jednak aby nie naciskać na nie, gdy trafią na "nieodpowiednie" treści. Dodał, że internet to świetne miejsce do nauki i zabawy, jednak normalne jest, że również swoje ciemne strony. Dzieci są jednak doskonale poinformowane jeśli chodzi o zasoby sieci. To rodzice często muszą za nimi nadążać.
Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Mo Shapiro, psycholog, dodał: "Nie bądźmy naiwni. Rodzice nigdy nie będą dokładnie wiedzieli kiedy ich dzieci są online i jakie zasoby przeglądają w danym momencie. Znacznie lepiej jest ustalić pewne fundamentalne założenia, które pomogą młodym zrozumieć co jest bezpieczne, a co nie. Badania wykazują, że choć rodzice nie mają właściwie żadnej kontroli nad dziećmi jeśli idzie o przeglądanie sieci, to jednak są świadomi potrzeby dialogu. To bardzo dużo bo dzięki temu dzieci wiedzą, że zawsze mogą zapytać o zdanie tatę czy mamę."

Z raportu Symanteca wynika, że internet poprawia również relacje rodzinne. Około 30% ankietowanych dzieci zadeklarowało, że ma wśród przyjaciół na Facebooku własnych rodziców. 67% dorosłych z kolei przyznało, że internet pomaga im pozostawać w kontakcie z dziećmi, 58% dodaje również, że taki sposób komunikacji poprawił ich relacje offline. Symantec określił takie rodziny mianem "e-rodzin". Merritt wyjaśnił, że ta grupa ludzi znalazła złoty środek pomiędzy interakcjami w sieci oraz rzeczywistymi i umiejętnie wykorzystuje nowoczesne technologie jako element komunikacji rodzinnej.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)