We wtorek Dzień Bezpiecznego Internetu
Co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego
korzystania z sieci. Hasło obchodzonego we wtorek Dnia Bezpiecznego Internetu - "Wspólnie odkrywamy
cyfrowy świat! Bezpiecznie!" - ma zwrócić uwagę, że internet powinien łączyć pokolenia.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w tym roku będzie obchodzić ponad 7. państw na pięciu kontynentach; w Polsce jest on organizowany od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Patronat honorowy objęli minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Z badań wśród dzieci w wieku 9-1. lat przeprowadzonych w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w sieci. Prawie połowa nigdy nie dała wskazówek, co ma zrobić dziecko, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi w internecie. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek surfowali razem z rodzicami.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie" - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, że internet powinien być elementem łączącym pokolenia.
Jak co roku główną ideą polskich obchodów DBI są przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Co roku organizatorzy rejestrują ponad tysiąc takich imprez. Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie. Trzy najlepsze przedsięwzięcia szkolne otrzymają nagrody.
Centralnym punktem obchodów DBI będzie konferencja organizowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Podczas konferencji omówione zostaną najnowsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, jak kampania "Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu", projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl, czy projekt edukacyjny "Przygody Plika i Foldera w Sieci" realizowany przez NASK we współpracy z MSWiA. Na podstawie badań EU Kids Online II omówione zostaną również mity o aktywności dzieci w internecie.
Równolegle w Rozrywkowym Centrum Miasta Hulakula (w budynku BUW), przy udziale ponad 30. dzieci, swoje piąte urodziny będzie obchodził Helpline.org.pl - projekt FDN, którego celem jest pomoc młodym internautom w sytuacjach zagrożenia w sieci.
Jak pokazują badania EU Kids Online II, dzieci zaczynają korzystać z internetu w coraz młodszym wieku - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to dziewięć lat. 9. proc. polskich dzieci loguje się przynajmniej raz na tydzień, a 74 proc. codziennie, 24 proc. raz lub dwa razy w tygodniu.
Zagrożeniem najczęściej wymienianym w Polsce jest kontaktowanie się w sieci z nieznajomymi (25 proc. kontaktuje się z nieznajomymi, ale jedynie 8 proc. spotkało się twarzą w twarz z osobami poznanymi w internecie). Na drugim miejscu znalazły się treści potencjalnie szkodliwe tworzone przez innych użytkowników, zetknęło się z nimi 2. proc. dzieci. 17 proc. otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym.
Polskie Centrum Programu Safer Internet zostało powołane w 200. r. w ramach programu Komisji Europejskiej "Safer Internet". Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie oraz Helpline.org.pl - punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie.
DBI obchodzony jest co roku w drugi wtorek lutego.