Ważka z microchipem pomoże w konstruowaniu robotów latających
Naukowcy z USA opracowali mikrochip, który zamontowany na grzbiecie ważki pozwoli zbadać mechanikę jej lotu. Ułatwi to konstrukcję robotów latających – poinformował magazyn „New Scientist”.
Zespół naukowców z Duke University, pod kierownictwem dr. inż. Matta Reynoldsa, postanowił dokładnie zbadać mechanikę działania napędowego skrzydeł ważki w czasie lotu. „Lot ważek przypomina nieco pływanie w powietrzu. Ich skrzydła mają więcej stopni swobody niż skrzydło samolotu”. - powiedział „New Scientist” dr Reynolds.
W tym celu badacze z Duke University wraz ze specjalistami z Howard Hughes Medical Institute opracowali specjalny mikrochip pomiarowy, o wadze 3. miligramów, czyli 1/10 ciężaru, jaki może unieść dorosła ważka. Jest wyposażony w chip przetwarzania danych, moduł pamięci i moduł łączności bezprzewodowej, aby mógł przesyłać pobrane dane z szybkością 5 Mbps, czyli odpowiadającą wydajności typowej sieci domowej.
Jego mocowanie nie utrudnia ruchów ważki, nie przeszkadza także w polowaniu. Chip ma 1. elektrod mocowanych bezpośrednio w 16 neuronach, odpowiedzialnych za przekazywanie informacji poprzez centralny układ nerwowy z oka ważki, śledzącego ofiarę, do systemu kontroli motorycznej.
Jednocześnie z sygnałami mikrochipa zostanie nakręcone wideo, przez specjalną szybkobieżną kamerę, obrazujące przebieg całego polowania na ofiary –. muszki owocówki, co da naukowcom możliwość określenia praw mechaniki i kontroli lotu u ważki.
Badacze mają nadzieję, że dzięki poznaniu mechaniki lotu ważki uda się skonstruować roboty, latające na podobnej zasadzie, jak ona oraz wprowadzić zasady mechaniki lotu ważki do konstrukcji latających pojazdów załogowych.