Ważka z microchipem pomoże w konstruowaniu robotów latających

Ważka z microchipem pomoże w konstruowaniu robotów latających

Ważka z microchipem pomoże w konstruowaniu robotów latających
Źródło zdjęć: © Duke University
16.11.2011 10:39, aktualizacja: 16.11.2011 10:49

Naukowcy z USA opracowali mikrochip, który zamontowany na grzbiecie ważki pozwoli zbadać mechanikę jej lotu. Ułatwi to konstrukcję robotów latających – poinformował magazyn „New Scientist”.

Zespół naukowców z Duke University, pod kierownictwem dr. inż. Matta Reynoldsa, postanowił dokładnie zbadać mechanikę działania napędowego skrzydeł ważki w czasie lotu. „Lot ważek przypomina nieco pływanie w powietrzu. Ich skrzydła mają więcej stopni swobody niż skrzydło samolotu”. - powiedział „New Scientist” dr Reynolds.

W tym celu badacze z Duke University wraz ze specjalistami z Howard Hughes Medical Institute opracowali specjalny mikrochip pomiarowy, o wadze 3. miligramów, czyli 1/10 ciężaru, jaki może unieść dorosła ważka. Jest wyposażony w chip przetwarzania danych, moduł pamięci i moduł łączności bezprzewodowej, aby mógł przesyłać pobrane dane z szybkością 5 Mbps, czyli odpowiadającą wydajności typowej sieci domowej.

Jego mocowanie nie utrudnia ruchów ważki, nie przeszkadza także w polowaniu. Chip ma 1. elektrod mocowanych bezpośrednio w 16 neuronach, odpowiedzialnych za przekazywanie informacji poprzez centralny układ nerwowy z oka ważki, śledzącego ofiarę, do systemu kontroli motorycznej.

Jednocześnie z sygnałami mikrochipa zostanie nakręcone wideo, przez specjalną szybkobieżną kamerę, obrazujące przebieg całego polowania na ofiary –. muszki owocówki, co da naukowcom możliwość określenia praw mechaniki i kontroli lotu u ważki.

Badacze mają nadzieję, że dzięki poznaniu mechaniki lotu ważki uda się skonstruować roboty, latające na podobnej zasadzie, jak ona oraz wprowadzić zasady mechaniki lotu ważki do konstrukcji latających pojazdów załogowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)