W przyszłym roku GPS-y mogą przestać działać

W przyszłym roku GPS‑y mogą przestać działać

W przyszłym roku GPS-y mogą przestać działać
21.05.2009 15:30, aktualizacja: 21.05.2009 16:14

Złe zarządzanie oraz niedoinwestowanie sieci satelitów GPS już wkrótce może być przyczyną problemu z ich działaniem, a w konsekwencji paraliżem całego systemu pozycjonowania. Takie wnioski płyną z raportu, który przedstawił jeden z federalnych organów nadzorczych - informuje amerykański serwis PC World.

Według _ Government Accountability Office _ pierwsze problemy z ogólnoświatowym system pozycjonowania mogą nastąpić już w przyszłym roku. Przyczyną tego mają być coraz częstsze awarie znajdujących się na orbicie satelitów. W konsekwencji może to doprowadzić do mniejszej dokładności danych o aktualnej pozycji użytkownika, a z czasem też do braku możliwości jej określenia. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku, w którym moduł GPS nie będzie w stanie odebrać sygnału z co najmniej czterech satelitów.

Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest stworzenie nowego rodzaju satelitów, GPS IIIA. Ich główną zaletą ma być znaczne usprawnienie przekazywania sygnału przez dziesięciokrotne zwiększenie jego mocy oraz większą odporność na zakłócenia.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Oprócz tego nowy system ma umożliwić selektywne wyłączanie jego zasięgu, co może być przydatne np. podczas prowadzenia działań wojennych. W takim przypadku sygnał GPS będzie mógł być dostępny jedynie dla wojsk sojuszniczych, podczas gdy armia nieprzyjaciela będzie pozbawiona możliwości określania własnego położenia przy wykorzystaniu satelitów.

Według przedstawionego raportu amerykańskie Siły Powietrzne mają jednak problemy z budową nowego rodzaju satelitów. Przeszkodą są nie tylko ograniczone zasoby finansowe przeznaczone na badania nad nimi, ale również ograniczony czas w jakim naukowcy są zmuszeni do stworzenia w pełni funkcjonalnych jednostek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)