W Polsce powstanie jedna z pierwszych w Europie baza księżycowa

W Polsce powstanie jedna z pierwszych w Europie baza księżycowa
Źródło zdjęć: © NASA/ESA

20.04.2016 13:25, aktual.: 20.04.2016 13:56

Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowa baza księżycowa powstanie w Rzepienniku Biskupim w woj. małopolskim. Projekt naukowy realizowany jest przez Europejską Fundację Kosmiczną, która uruchomiła właśnie zbiórkę społecznościową na portalu Polak Potrafi.

To oddolna inicjatywa blisko 4. specjalistów z różnych dziedzin nauki, którzy chcą stworzyć wspólną platformę dla naukowców, nie tylko z Polski. Księżyc jest bowiem strategicznym kierunkiem rozwoju nie tylko europejskiej eksploracji kosmosu. Nasz kraj chce w tej globalnej misji uczestniczyć właśnie poprzez budowę testowej bazy księżycowej, która posłuży do realizacji projektów badawczo-naukowych, wykorzystywanych w przyszłości w prawdziwych misjach księżycowych ESA czy też NASA.

Baza wraz z terenem badawczym powstanie na obszarze blisko 2 hektarów w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Prace budowlane ruszą w czerwcu, po udanym - jak zakładają jej pomysłodawcy - zakończeniu zbiórki społecznościowej funduszy na jej realizację. Brakuje jeszcze tylko 6. tys. złotych. Z własnych środków Europejskiej Fundacji Kosmicznej zostanie sfinansowany zakup wyposażenia bazy, m.in. maszyny do symulacji mikrograwitacji czy też specjalne bioreaktory z glonami.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wraz z akcją na _ Polak Potrafi _, rozpoczęto selekcję pierwszych "astronautów", którzy spędzą w bazie dwa tygodnie w sierpniu. Uczestnicy misji będą realizowali zgłoszone przez siebie projekty badawcze, wśród nich m.in. analizy spektrometryczne pobranych przez łaziki próbek skał czy dostosowywanie symulantów regolitu księżycowego na potrzeby uprawy roślin.

Realizacja misji analogowych umożliwi również testowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych, w szczególności tych opracowanych przez polskie firmy. Jak zapowiadają koordynatorzy projektu, powinno się to przyczynić do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw pracujących na rzecz sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. Analogowe misje planetarne to jedyna na razie forma zdobywania wiedzy i doświadczenia na temat operacyjno-technicznych wyzwań, jakie stoją przed astronautami w trakcie misji załogowych. Najbardziej znaną misją tego typu był „Mars 500”, w ramach którego przez 520 dni w izolacji przebywało sześciu mężczyzn. W trakcie „Mars 500” sprawdzano m.in. autonomiczność załogi, zdolność do współpracy z kontrolą misji, zdolność do rozwiązywania problemów, identyfikację konfliktów oraz wyniki przeprowadzanych testów i prac.

słk

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)