W kosmosie jest dźwięk. Ale pochodzi tylko z jednego źródła

W teorii wszyscy wiemy, że w kosmosie nie ma dźwięku. Fala dźwiękowa wymaga medium, po którym będzie przepływać - powietrze, woda czy metal są świetnymi przewodnikami dźwięku. Ale w kosmosie przestrzeń jest pusta, skąd więc pochodzi dźwięk?

W kosmosie jest dźwięk. Ale pochodzi tylko z jednego źródła
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

Astronomowie badali masywną gromadę galaktyk w konstelacji Perseusza, znajdującą się ponad 230 milionów lat świetlnych od Ziemi. Kawał drogi. Podczas badania wykryli zjawisko dziwnego ogrzewania się gazów w galaktyce. Zazwyczaj, mówiąc w skrócie, z ogromnej ilości gazów, które ochładzają się i tracą energię powstają gwiazdy. W tym przypadku materia nie ochładza się i to zainteresowało naukowców.

Gaz nie traci energii i nie ochładza się. W takim razie, w jakiś sposób musi być ocieplany. Trzema największymi częściami składowymi gromad galaktycznych są czarna materia, gwiazdy oraz gaz. Gromada w Perseuszu jest jedną z największych we wszechświecie, więc jest w niej wyjątkowo dużo tej materii.

Naukowcy postanowili wykorzystać teleskop Chandra, obserwujący promieniowanie rentgenowskie. Zauważono coś niesamowitego, otóż przez gaz przechodziły fale dźwiękowe. To było pierwsze zaobserwowane zjawisko rozchodzenia się dźwięku w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy postanowili poszukać źródła.

Wykorzystując Chandrę, naukowcy wpadli na niespodziewany trop. Kierował się wprost ku supermasywnej czarnej dziurze. W jakiś sposób, czarna dziura emitowała fale dźwiękowe.

Nawet światło nie może uciec przed siłą grawitacyjną czarnej dziury. Tymczasem czarna dziura emituje fale dźwiękowe. Wokół niej, naukowcy zaobserwowali dwa ogromne "bąble" energii. Prawdopodobnie to one są odpowiedzialne za wytwarzanie fal dźwiękowych w gazie, ale jak?

Podczas kontaktu gazu z czarną dziurą, część wpada do wnętrza czarnej dziury, ale pozostała część jest odpychana. Odtrącony gaz przemieszcza się w rytmiczny sposób, co tworzy fale dźwiękowe. Poruszanie się dźwięku w tak intensywny sposób przez materię nagrzewa ją, to dlatego gazy nie traciły energii ani ciepła, a w efekcie nie zamieniały się w gwiazdę.

Niestety dźwięk wytwarzany przez czarną dziurę, jest najniższym znanym we wszechświecie. Ludzkie ucho nie jest w stanie go usłyszeć.

kosmosczarna dziuradźwięk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)