Verizon: nasilają się ataki hakerów z Europy Wschodniej

Verizon: nasilają się ataki hakerów z Europy Wschodniej
23.04.2014 10:48

Nasilają się szpiegowskie ataki hakerów z Europy Wschodniej, pracujących dla grup przestępczych i agend rządowych - wynika z dorocznego raportu przygotowanego przez wielkiego amerykańskiego dostawcę usług telekomunikacyjnych Verizon Communications Inc.

288760314315552915
Źródło zdjęć: © (fot. Fotolia)

Raport ma zostać opublikowany w środę; Reuters omawia go we wtorek.

Winą za 4. proc. szpiegowskich ataków w 2013 roku raport obwinia Chińczyków i inne nacje azjatyckie. Podejrzewa się, że z krajów Europy Wschodniej, "zwłaszcza rosyjskojęzycznych", wyprowadzono 21 proc. takich ataków - twierdzi Verizon. Pochodzenia sprawców ok. 25 proc. hakerskich ataków szpiegowskich nie udało się ustalić.

Ponad połowa danych o tych atakach pochodzi od ofiar w Stanach Zjednoczonych.

W sumie Verizon odnotował w raporcie 51. hakerskich ataków szpiegowskich, trzykrotnie więcej niż w poprzednim dorocznym raporcie, ale przyznano, że głównym czynnikiem tego wzrostu są nowe źródła danych. Nasilenie komputerowego szpiegostwa zaobserwowano jednak również na podstawie danych z tych samych źródeł, co przed rokiem - podkreślił przedstawiciel Verizon, Bryan Sartin, nie podając szczegółów.

Na podstawie informacji zebranych przez Verizon, McAfee, Kaspersky Labs i inne firmy prywatne i publiczne ustalono, że sprawcami 8. proc. hakerskich ataków szpiegowskich były agendy rządowe, a 11 proc. - przestępczość zorganizowana.

W niektórych przypadkach grupy przestępcze zamierzały prawdopodobnie sprzedać wykradzione dane rządom lub konkurentom swoich ofiar.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)