Varso Tower. Wielki wieżowiec w centrum Warszawy będzie najwyższym budynkiem w UE

Varso Tower. Wielki wieżowiec w centrum Warszawy będzie najwyższym budynkiem w UE

Varso Tower. Wielki wieżowiec w centrum Warszawy będzie najwyższym budynkiem w UE
Źródło zdjęć: © Youtube.com
20.08.2019 13:18, aktualizacja: 20.08.2019 13:53

W centrum Warszawy powstaje Varso Place - kompleks trzech wieżowców o wysokości 81, 90 oraz 230 metrów. Ten ostatni, który otrzymał nazwę Varso Tower, łącznie z 80-metrowym masztem będzie mierzył 310 metrów. Stanie się jednocześnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Varso Place powstaje na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Chmielnej. Trzy powstające wieże są coraz bardziej widoczne na tle innych budynków w stolicy. Nic dziwnego - budowa kompleksu ma imponujące tempo. Dwa niższe budynki mają być gotowe za pół roku, a najwyższy z nich - Varso Tower, pełny rozmiar powinien osiągnąć za rok. Inwestycja realizowana jest przez HB Reavis.

Warszawa z najwyższym budynkiem w Unii

Wieża Varso 1 jest już w pełni oszklona, a w jej środku trwają prace wykończeniowe. Fasada w większości pokrywa też sąsiedni budynek Varso 2, który swoją ostateczną wysokość ma osiągnąć jeszcze w tym miesiącu. Konstrukcja Varso Tower - najwyższego z kompleksu wieżowców, przekroczyła wysokość 75 metrów (17 pięter). Budynek rośnie w tempie jednego piętra tygodniowo i jak zapewnia HB Reavis, za rok o tej porze osiągnie finalne rozmiary.

Varso Tower ma mierzyć 230 metrów, a wraz z masztem osiągnie wysokość 310 metrów, wyprzedzając tym samym o niecałe 50 centymetrów londyński The Shard. Jednocześnie wieżowiec usytuowany nieopodal dworca centralnego stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Budowla liczyć będzie łącznie 53 piętra, pomiędzy którymi kursować będzie 16 wind. Z dachu budynku warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. Znajdzie się tam jeden z najwyższych w Europie tarasów widokowych. Jego wysokość dwukrotnie przebije taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Kompleks Varso Place dostarczy łącznie 144 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia. Wiosną przyszłego roku przeprowadzi się tam 1200 pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Umowa została zawarta na pięć lat. BGK zajmie około 12 400 m kw. powierzchni biurowej w Varso 2.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)