Użytkownicy Allegro kolejnymi ofiarami ataków cyberprzestępców

Użytkownicy Allegro kolejnymi ofiarami ataków cyberprzestępców

Użytkownicy Allegro kolejnymi ofiarami ataków cyberprzestępców
Źródło zdjęć: © Kapif
20.05.2015 10:02, aktualizacja: 20.05.2015 12:23

Pojawił się atak phishingowy na użytkowników popularnego portalu aukcyjnego Allegro. Cyberprzestępcy próbują nakłaniać odbiorców sfałszowanej wiadomości e-mail do kliknięcia odsyłacza otwierającego podrobioną stronę logowania do serwisu. Wprowadzone tam dane logowania trafiają wprost w ręce atakujących.

Jak informują eksperci Kaspersky Lab Polska, pojawił się atak phishingowy na użytkowników popularnego portalu aukcyjnego Allegro. Cyberprzestępcy próbują nakłaniać odbiorców sfałszowanej wiadomości e-mail do kliknięcia odsyłacza otwierającego podrobioną stronę logowania do serwisu. Wprowadzone tam dane logowania trafiają wprost do atakujących.

Sfałszowana strona została przygotowana starannie i stanowi zagrożenie dla wielu użytkowników. Wiadomości docierające do potencjalnych ofiar ataku posiadają temat _ „Komentarz do transakcji: (Negatywny)” _ i mogą wprowadzić ofiarę w błąd. Cyberprzestępcy wykorzystali oficjalny wygląd wiadomości wysyłanych przez serwis Allegro (łącznie z charakterystycznym formatowaniem i logo firmy). Nawet jeżeli ofiara nie kupowała przedmiotu, którego rzekomo dotyczy wiadomość, może kliknąć odnośnik, by sprawdzić, co się pod nim kryje - a na tym zależy właśnie cyberprzestępcom.

W swojej wiadomości cyberprzestępcy wykorzystali oryginalny szablon wiadomości wysyłanych przez serwis Allegro w odniesieniu do otrzymania komentarza przez kupującego lub sprzedającego. Rzekomy komentarz otrzymany przez ofiarę jest negatywny, co prawdopodobnie ma dodatkowo sprowokować do kliknięcia w celu wyjaśnienia sprawy. Wszystkie odnośniki znajdujące się w wiadomości phishingowej prowadzą do sfałszowanej kopii strony logowania do serwisu Allegro. Strona ta jest wierną kopią prawdziwej witryny logowania i nic nie wskazuje na niej na oszustwo. Jeżeli użytkownik poda dane logowania, na ekranie komputera pojawi się oficjalny komunikat serwisu Allegro o błędzie, a wszystkie wpisane wcześniej dane trafią wprost w ręce cyberprzestępców. Wiadomość jest poprawna stylistycznie - błędy językowe pojawiają się jedynie w samym komentarzu, co normalnie również zdarza się w korespondencji między użytkownikami. Czujny odbiorca e-maila może zauważyć brak polskich znaków w kilku miejscach, co nie zmienia jednak
faktu, że na pierwszy rzut oka wiadomość wygląda przekonująco, a użycie przez atakujących informacji o negatywnym komentarzu może dodatkowo wpłynąć na chęć kliknięcia odnośnika przez potencjalną ofiarę.

Podkreślamy, że serwis Allegro nie ma nic wspólnego z wysyłaniem omawianych wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wyłudzenie informacji od użytkowników. Cyberprzestępcy nielegalnie wykorzystali wizerunek popularnego serwisu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)