Uwaga! Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe

Uwaga! Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe
Źródło zdjęć: © Fotolia / georgejmclittle

28.04.2016 12:07, aktual.: 28.04.2016 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tuż przed zakończeniem terminu składania rocznych zeznań podatkowych w sieci pojawiła się nowa fala oszustw. Cyberprzestępcy podszywają się pod urzędu skarbowe, grożą wszczęściem kontroli skarbowej i w ten sposób próbują zainstalować na naszych komputerach złośliwe oprogramowanie. Sprawdźcie dokładnie maila z informacją, że Urząd Skarbowy wszczął kontrolę skarbową wobec waszej osoby.

Zjawisko fałszywych zawiadomień o "zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej" jest tak duże, że głos w tej sprawie zajęło Ministerstwo Finansów, które przestrzega i apeluje o ostrożność. Wiadomości te zawierają oczywiście załącznik, który, jak się pewnie domyślacie, kryje w sobie złośliwe oprogramowanie.

Obraz
© Przykład fałszywej wiadomości (fot. Ministerstwo Finansów)

A że niektórzy są na tyle zdenerwowani samym faktem otrzymania takiego listu od Urzędu Skarbowego, zapominają o dokładnym sprawdzeniu domeny, z której e-mail został wysłany i padają ofiarą oszustów. Więc jeszcze raz przestrzegamy i namawiamy, abyście podzielili się informacją ze znajomymi.

Na stronach Ministerstwa Finansów możemy przeczytać:

"Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, próbie nawiązania kontaktu telefonicznego oraz prosi o otwarcie linku znajdującego się w tej wiadomości.Nie należy otwierać wiadomości ani załącznika. Odnośnik w e-mailu prowadzi do zainfekowanego pliku."

Zachowujcie ostrożność, a w razie wątpliwości zadzwońcie do swojego urzędu skarbowego i zweryfikujcie wysłanie do was jakiejkolwiek wiadomości e-mail.

WP.PL/Chip.pl

jb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)