Uwaga na "Mario Kart" na Facebooku

Uwaga na "Mario Kart" na Facebooku
Źródło zdjęć: © chip.pl

27.10.2011 15:09, aktual.: 27.10.2011 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści zachęcają do grania w wyścigi na portalu społecznościowym. Zamiast gry jest jednak ankieta wyłudzająca poufne dane.

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, ostrzega użytkowników przed nowym oszustwem na Facebooku. Scam twierdzący, że możesz zagrać w Mario Kart na Facebooku rozprzestrzenia się wśród użytkowników sieci społecznościowej.

- Zagraj w Mario Kart ze swoimi znajomymi na Facebooku! Dołącz do rozgrywki multiplayer już tereaz! Kliknij tu aby zagrać - wiadomości o tej treści przyjmują formę nie tylko aktualizacji statusów, ale rozprzestrzeniają się także jako prywatne wiadomości.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Jeśli klikniesz w link z wiadomości scam, przeglądarka przekieruje cię na stronę zachęcającą do rozpoczęcia gry. Niestety, w momencie wciśnięcia “Graj teraz”, nie znajdziesz się w wyścigu pośród ulubionych postaci z platformy Nintendo, a będziesz zmuszony do wypełnienia ankiety, co rzekomo daje szansę wygrania iPhone’a 5. Scammerzy zapomnieli chyba o tym, że iPhone 5 jeszcze nie istnieje.

Na nieszczęście, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa na Facebooku nie blokują scamu, dając oszustom spore pole do popisu i tym samym umożliwiając im naciągnięcie dużej liczby użytkowników. Oczywiście, im większy ruch na stronach-pułapkach, tym większą prowizję otrzymują scammerzy i większa ilość spamu zalewa tablice i skrzynki wiadomości użytkowników Facebooka.

Jeśli dałeś się nabrać na ten scam, jak najszybciej skasuj trefny status ze swojej tablicy i wszystkie wiadomości, które mogłeś nieświadomie udostępnić swoim znajomym. W ten sposób przynajmniej nie przykładasz ręki do dalszego rozprzestrzeniania scamu.

Upewnij się, że jesteś informowany na bieżąco o najnowszych oszustwach na Facebooku i pozostałych atakach internetowych. Dołącz do strony Sophos na Facebooku, gdzie ponad 14. 000 ludzi regularnie udostępnia informacje o zagrożeniach online i dyskutuje o nowinkach z obszaru bezpieczeństwa informacji.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Odblokowywanie ekranu palcem opatentowane"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)