USS Thresher zatonął w 1963 roku. Odtajniono dokumenty dotyczące wypadku

USS Thresher
USS Thresher
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

19.03.2021 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

USS Thresher zatonął 10 kwietnia 1963 roku z 129 osobami na pokładzie. Przez lata sprawa pozostawała nierozwiązana, jednak nowe odtajnione dokumenty rzucają nieco światła na sprawę zatonięciu amerykańskiego okrętu.

9 kwietnia 1963 roku USS Thresher przechodził testy na głębokości 400 metrów, 354 km na wschód od Cape Cod. Okręt zgłosił wtedy "drobne trudności", w wyniku których miał wrócić na powierzchnię.

Tak się jednak nie stało. Ostatni komunikat był z głębokości 320 metrów. Późniejsze poszukiwania okrętu ujawniły, że spoczął na dnie w sześciu częściach. Nikt z załogi nie przeżył, a zdarzenie zyskało miano "największej katastrofy w historii marynarki USA".

Oficjalnie w czasie śledztwa przyjęto, że do katastrofy przyczyniło się m.in. pęknięcie wadliwej spoiny w rurociągu z wodą słoną, błędy w konstrukcji instalacji elektrycznej, systemu bezpieczeństwa reaktora jądrowego oraz w procedurach jego obsługi. 

Dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa i przyczyn wypadku nie zostały jednak ujawnione opinii publicznej. Dopiero emerytowany dowódca okrętu podwodnego Marynarki Wojennej, James Bryant, wygrał proces sądowy w 2020 roku, zmuszając służby do opublikowania raportów z tego zdarzenia.

Nowo ujawnione dokumenty rzucają nieco więcej światła na temat zatonięcie USS Threshera. Można się z nimi zapoznać na stronie U.S. Naval Institute oraz pod tym adresem. Chociaż nie odpowiadają one jednoznacznie na pytanie, co doprowadziło do wypadku, to stanowią, zdaniem ekspertów, ogromną wartość naukową. 

- Teraz gdy dokumenty zostały odtajnione, eksperci mogą zabrać je do domu, przeczytać i pokazać studentom - powiedział James Bryant, emerytowany kapitan marynarki wojennej, który służył na trzech łodziach podwodnych klasy Thresher. 

Były dowódca USS Guardfish (SSN-612) dodał, że absolwenci inżynierii mogą również zebrać materiał, który został odtajniony, aby lepiej zrozumieć, jak zapobiegać przyszłym katastrofom, takim jak ta, która doprowadziła do śmierci 129 osób na pokładzie Threshera.

Jak dotąd opublikowano cztery zestawy dokumentów Threshera oraz dwa dodatkowe zestawy powiązanych raportów, o które poprosił Bryant. Wszystkie pokazują, że marynarka nie ukrywała faktu zatonięcia USS Threshera, ale jednocześnie nie da się wskazać żadnego pojedynczego zdarzenia, które mogło doprowadzić do wypadku. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)