USS Colorado - najnowszy okręt podwodny amerykańskiej armii. Korzysta z kontrolera Xbox

USS Colorado - najnowszy okręt podwodny amerykańskiej armii. Korzysta z kontrolera Xbox

USS Colorado - najnowszy okręt podwodny amerykańskiej armii. Korzysta z kontrolera Xbox
Źródło zdjęć: © US Navy
Arkadiusz Stando
19.03.2018 11:14

Do służby w amerykańskiej marynarce wojennej wszedł nowy atomowy okręt podwodny klasy Virginia. W maszynie zastosowano zaskakującą technologię - kontroler do konsoli Xbox.

USS Colorado (SSN-788) rozpoczął służbę w bazie okrętów podwodnych amerykańskiej marynarki wojennej w Connecticut, Nowy Londyn. Jak informuje serwis USA Today, najnowocześniejsza łódź podwodna Stanów Zjednoczonych jest wyposażona w kontroler Xbox. Co prawda, pad nie służy do sterowania łodzią. W takim razie do czego?

We wrześniu 2017 roku marynarka wojenna poinformowała, że okręt będzie korzystać z pary masztów fotonicznych, mających zastąpić peryskop. Wyposażone w nowoczesne kamery o wysokiej rozdzielczości maszty, mogą obracać się o 360 stopni. Ich zadaniem jest przesyłanie obrazów do monitorów umieszczonych w pomieszczeniu kontrolnym okrętu.

Obraz
© US Navy

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden fakt. Początkowo masztami sterowano poprzez rozwiązanie podobne do używanego w peryskopach. Jednak okazało się bardzo niewygodne w użyciu. Inżynierowie zajmujący się budową łodzi postanowili na ich miejsce zamontować kontrolery Xbox 360.

Według kapitana okrętu USS Colorado, Reeda Koeppa, wykorzystanie znanej i gotowej już technologii pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy marynarki. Na dodatek kontrolerem potrafi się posługiwać praktycznie każdy. Jest intuicyjny i dostępny na każdym zakątku świata, przez co w przypadku awarii nie będzie trudno go wymienić.

Co ciekawe, amerykańska marynarka wojenna nie jest pierwszą wykorzystującą popularne rozwiązanie, znane przez wszystkich. W 2009 roku, P.W. Singer, autor przewodnika Wired for War w rozmowie z PBS powiedział, że wojsko już czerpie inspiracje z gier wideo. Inżynierowie zajmujący się tworzeniem urządzeń sterujących do różnych systemów wojskowych inspirują się kontrolerami do popularnych konsol. Więc właściwie marynarka wojenna poszła o krok dalej, korzystając z pada dedykowanego do Xboxa.

Jeśli chodzi o sam okręt, pod dowództwem kapitana Koeppa służy 130 marynarzy. Wszyscy z nich to mężczyźni. Kobiety również służą na amerykańskich okrętach podwodnych, ale akurat na USS Colorado nie powołano żadnej z nich. SSN-788 jest piętnastym okrętem klasy Virginia służącym w amerykańskiej marynarce.

Okręt ma blisko 115 metrów długości i waży około 7 800 ton. Osiąga prędkość maksymalną do 25 węzłów (46 km/h). Napędzany jest poprzez reaktor atomowy klasy S9G, co daje łodzi praktycznie nielimitowany zasięg.

USS Colorado został zaprojektowany do walki zarówno z okrętami podwodnymi jak i nawodnymi. Może być wykorzystywany także do rozpoznania terenu czy dostarczenia jednostek specjalnych na tereny misji. Ma dwie wyrzutnie pocisków, korzystające z rakiet Tomahawk. Budowa tego okrętu pochłonęła 2,6 miliarda dolarów.

17 marca 2018 roku przeprowadzona została oficjalna ceremonia przyjęcia SSN-788 do służby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)